reklama

Proč snaha o dokonalost jen škodí?

Od dětství slýcháme, jak je důležité vyhrát a být nejlepší. Snažíme se nosit jedničky, vyhrávat soutěže a zápasy, být perfektní. V čem je takové chování ale nebezpečné?

Foto: iStock

Kolikrát jsme už slyšeli, že dnešní doba klade nereálné požadavky na výkonnost a vzhled? Ale chápeme, co to doopravdy znamená? V praxi třeba to, že se přestaneme chlubit svým perfekcionismem.

Už francouzský filozof Voltaire tvrdil, že lepší je nepřítelem dobrého. Ale být puntičkářem, který úzkostlivě střeží každý detail, je bohužel velmi trendy. Stejně jako tvrdit, že jste zavaleni prací. Kdo takový nebyl, jako by se ihned řadil do škatulky neproduktivních lajdáků.

Nejlepší pro všechny

Když se ze všech sil snažíte mít jedničky, úzkostlivě s ostatními soutěžíte, v práci pak prožíváte každý detail, ostatní mají radost. Rodiče se chlubí úspěšným dítkem, šéf je nadšený z pečlivého zaměstnance. Neuróza, která ale sžírá vaše nitro, je pomalá smrt jakékoliv spokojenosti.

O jaký výsledek vám jde?

Zkuste si položit otázku, proč vlastně tolik chcete být perfektní. Myslíte si, že pouze v takovém případě si zasloužíte lásku nebo respekt? Co je vaším dlouhodobým cílem? Vždyť každý toužíme po tom, cítit se milovaní a přijímaní. Krysí závod, který ale postrádá finiš, nám tyhle pocity nepřinese. I když se vám daří krátkodobě plnit to, co jste si předsevzali, ve chvíli, kdy něčeho dosáhnete, už myslíte na to, co budete dělat pak. Vzpomeňte si třeba na zpěvačku Amy Winehouse, která poté, co obdržela cenu Grammy, prohlásila: "Proboha, to je ale nuda."

Jak poznat, že trpíte perfekcionismem?

Podle klinické psycholožky Elizabeth Lombardo dokonalostí posedlí lidé mají následující příznaky:

  • Přemýšlíte v kategoriích: všechno, nebo nic, dokonalý, nebo hrozný, správný versus špatný. Máloco v životě ale snese nálepku něčeho absolutního.
  • Ovládají vás extrémy: když jste například snědli sušenku nebo dort, proklínáte se za špatné stravování, obviňujete se.
  • Máte problém delegovat úkoly, protože jen vy si dokážete se zadáním poradit.
  • Strašně se děsíte prohry. Musíte být vždy a za všech okolností dokonalí.
  • Máte velký problém cokoliv dokončit, protože to stále předěláváte.
  • Ve vašem slovníku je "muset" jedním z nejfrekventovanějších sloves.
  • Sebedůvěra závisí na tom, co vám říkají ostatní.
  • Dokola v hlavě omíláte své chyby.
  • Abyste se vyhnuli nepříjemným situacím, odkládáte řešení úkolů.

Co s tím?

Řešení se bude paním a pánům Dokonalým líbit, protože vyžaduje práci. Na vztahu se sebou. Potřebujete se naučit, jak si sebe vážit jen tak. Ne proto, kdo jste, ale že jste. Dovolit si nedokonalost, a právě proto se mít rád. Začněte tím, že si vyjmenujete pět věcí, které na sobě máte rádi. Vynechte výsledky, zaměřte se na svou osobnost.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama