reklama

Příběhy: Zajímavé ženy a jejich nevšední profese

Dnes už se ženy vyrovnají mužům a dělají téměř všechny profese. Pořád jsou ale zaměstnání, která jsou pro nás, ostatní ženy, nevšední a nedokážeme si představit, že bychom je vykonávaly. Jak se pracuje mezi muži v IT? Jak ve velkém distribučním centru? A co obnáší profese stand-up komičky?

Foto: archiv PR

Vlasta Miškaničková se k oboru blízkému IT dostala náhodou, tak si řekla, proč to nezkusit. Stand-up komičku Adélu Elbel nejvíce baví na její profesi ten adrenalin, vystoupit na pódium a muset rozesmát každého v místnosti. Michaela Kažimírová zase našla mezi balíčky v distribučním centru společnosti Amazon nejen kariéru, ale i životní lásku.

Vlasta Miškaničová: Práce se samými muži? Náhoda

O tom, že práce s moderními technologiemi není jen ryze mužská záležitost, vás přesvědčí Vlasta Miškaničová, která pracuje ve společnosti O2 Czech Republic na pozici supervizora technické podpory v útvaru Network Operation. Jak sama říká, svoji práci si ohromně užívá a ostatním ženám radí, že není důvod mít z těchto oborů strach.

A co má konkrétně na starosti? Jednoduše řečeno se spolu s kolegy stará o bezproblémový chod služeb a sítě O2. Absolventka Provozně ekonomické fakulty na České zemědělské univerzitě, která ve firmě pracuje už od roku 1998, říká, že se k oboru blízkému IT dostala vlastně náhodou. "Původně jsem v O2 pracovala jako specialistka péče a následně supervizorka týmu, který se staral o firemní zákazníky. Po mém návratu z rodičovské dovolené v Praze zrovna hledali supervizora do týmu technické podpory. Přihlásila jsem se do výběrového řízení a uspěla. To byla moje první zkušenost s prací v ryze mužském oboru," podotýká Vlasta, která to, že se v zaměstnání pohybuje mezi samými muži, vůbec neřeší. Na jejím oddělení je totiž zhruba 15 procent žen a 85 procent mužů. "Musím říct, že mám velké štěstí, že pracuji ve skvělém kolektivu a kolegové mě ochotně podporují a pomáhají mi," říká Vlasta s tím, že se nikdy s žádnou genderovou nerovností na pracovišti nesetkala. I když připouští, že v začátcích při různých jednáních prý takový pocit měla. "Hlavně když se něco řešilo opravdu technicky do hloubky a já jsem detailu nerozuměla," vysvětluje Vlasta.

A co úspěšná specialistka O2 radí ženám, které se práce v oblasti moderních technologií stále trochu obávají? Nebát se a zkusit to. Podle řady studií mají totiž ženy pro technické obory skvělé předpoklady. Oproti mužům se jim mnohem více daří například v přírodních vědách a matematice. Vlasta připouští, že její profesní život je velmi náročný a práci se snaží vždy věnovat na sto procent. Výjimečně tak někdy musí naléhavé případy řešit i z domova. Když má ale volno, tak všechen volný čas tráví s manželem a dětmi.

Adéla Elbel: Stand-up komička milující adrenalin

Adéla Elbel patří mezi multitalentované umělkyně. Překládá z nizozemštiny, zpívá/rapuje v kapele Čokovoko, moderuje a vystupuje jako stand-up komička. Jako o překladatelce jste o ní mohli slyšet v souvislosti s vydáním dětské knížky o homosexuálech Princ & Princ. Ačkoliv je Adélino pole působnosti opravdu široké, její největší vášeň představuje právě stand-up comedy.

Adéla Elbel se ke stand-upu dostala vlastně náhodou. Bavilo ji moderování. Před několika lety ale Adélu oslovilo uskupení stand-up komiků z Brna NaMikrofon, aby jim moderovala pravidelná vystoupení. Adéla pak své moderátorské vstupy psala jako malé stand-up show, které se později prodlužovaly a prodlužovaly. Bum, a nová hvězda stand-up comedy byla na světě.

Dneska Adélu můžete vidět na televizním kanálu Prima Comedy Central v pořadu Comedy Club, kde diváky baví vedle Lukáše Pavláska nebo Miloše Knora. Co Adélu na stand-upu tak baví? Adrenalin! "Miluju ten adrenalin, kdy nevím, co řeknu," komentuje Adéla a dodává: "Při svých vystoupeních se soustřeďuji na energii, kterou chci svým divákům předat." Výstupy mladé ženy, která se zasloužila o vydání dětské knížky s tématem homosexuality, rozhodně nepatří mezi konzervativní. Adéla sama přiznává, že její show mohou být pro řadu lidí "dost ostré".

Michaela Kažimírová: V distribučním centru nepracují jen muži

Michaela Kažimírová (23) vystudovala pedagogické lyceum v Mostu. Hledání práce po škole ale nebylo jednoduché - jak sama říká, příležitostí pro čerstvé absolventy není mnoho. Pak narazila na inzerát Amazonu, který zrovna nabíral zaměstnance do svého distribučního centra. Přihlásila se, dostala místo a o týden později odcestovala na školení do Polska. Mezi kolegy si dokonce našla snoubence.

Michaele se práce v distribučním centru od začátku líbila. Díky skvělým výsledkům se brzy posunula na novou pozici - stala se instruktorkou, která zaučuje nováčky. "Tahle pozice mi hodně seděla. Původně jsem chtěla být učitelka, takže práce s lidmi mi vyhovovala," říká Michaela. Brzy ji čekal další profesní postup: stala se skladovou koordinátorkou. Teď hlídá, aby v distribučním středisku nic nechybělo - aby zaměstnanci měli všechny potřeby, jako jsou vozíky, palety, ale i bezpečnostní pomůcky jako rukavice či vesty.

V distribučním centru ale Michaela našla něco víc než jen práci. "Seznámila jsem se tu se svým snoubencem. Oba rádi cestujeme, zasnoubili jsme se minulý rok v Dominikánské republice, což byla současně naše nejhezčí dovolená," říká Michaela, která by se jednou chtěla podívat i na Maledivy.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama