reklama

Naučte se dosáhnout svého: Triky psychologů, které vám pomohou přesvědčit ostatní

Být přesvědčivý je důležitá vyjednávací taktika, kterou uplatníte kdekoliv. Dobrá zpráva je, že se tato vlastnost dá vytrénovat.

Foto: iStock

Jak je možné, že někteří lidé dosáhnou vždycky toho, co chtějí, a vám se to nedaří? Kolikrát si přehráváte zpětně nějakou situaci, ve které jste se snažili dosáhnout svého, a říkáte si, že jste se měli chovat jinak, říci něco jiného.

Dosáhnout toho, co chcete, není nemožné. Má to své zákonitosti a dá se to naučit. Jaké jsou základní rady, které vám dá každý psycholog?     

Strach sbližuje

Představte si, že vás čeká první rande. Chcete dobře poznat svůj protějšek? Navrhněte, že půjdete na hororový film. Proč? Vzrušení totiž pociťujeme podobně jako nervozitu, ale strach neoklameme. Pokud i po zhlédnutí strašidelného filmu cítíme motýlky v břiše, asi se nám potenciální protějšek opravdu líbí.

Navíc společný strach sbližuje, na to bylo provedeno několik psychologických experimentů, včetně Schaterovy studie emocí z roku 1983. Ta předestírá, že když s někým zažijeme onu společnou bázeň, naše předchozí pozitivní dojmy se z dotyčného či dotyčné ještě umocní.

Chcete něco získat? Musíte nejdřív něco věnovat

Znáte pocit, že někomu něco dlužíte? Podle teorie The Norm of Reciprocity je to právě to, co nás nutí dávat dotyčnému něco zpět. Charitativní organizace tuto myšlenku dobře znají, takže svým potenciálním dárcům zasílají malé drobnosti. To v mnoha lidech probudí emoci, že také musí něco věnovat, i kdyby to bylo pár korun. Přesto pracujte s touto informací prozíravě, příliš velký dárek totiž snižuje schopnost altruismu, ale zároveň působíte tak, že si druhé kupujete.

Já, já, já… jenom já!

Sobce nemá rád nikdo, ale osoby, které začínají větu v první osobě, místo toho, aby říkaly "Ty vždycky děláš tohle…", všichni. Pokud potřebujete reflektovat své dojmy a pocity, které souvisí s chováním někoho dalšího, vždy začínejte větu v první osobě. Použití zájmena ty a následné popisování problému každého jen rozzlobí.

Požádejte o malou laskavost. Ale i o velkou

Když dotyčný souhlasí vykonat pro vás nějakou maličkost, pravděpodobně bude příště ochoten svou štědrost zvýšit. Což by se nikdy nestalo, pokud rovnou poprosíte o něco velkého. Důležité je, aby ten, koho žádáte, necítil tlak zvnějšku, tedy od vás. Tento trik funguje, i když dvě žádosti spolu vzájemně vůbec nesouvisí. Funguje to i naopak: nejdřív můžete požádat o něco, s čím víte, že dotyčný nebude souhlasit, a pak navrhnout řešení, které už bude akceptovatelné pro oba. Protějšek bude cítit potřebu učinit kompromis, a navíc vnímá i vaši vůli potkat se ve svých přáních uprostřed.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama