reklama
 

Jak se přemluvit a konečně udělat životní změnu: Už zítra budete šťastnější

Nemá je rád nikdo, ale přesto jsou jedinou jistotou, kterou máme. Děsí nás nejistota a pochyby, ale pokud se neotevřeme novému a neznámému, nemůžeme skutečně žít. Jak se sebou přestat bojovat?

Foto: iStock

Někdy se změna neptá a zaskočí nás, jindy leží rozhodnutí k novému na našich bedrech. Na strachu z nového není nic zvláštního. Co když odejít z práce znamená najít si novou, jež bude ještě horší? Ne, raději ne. Dnes na změnu nejsme připraveni. Co třeba zítra?

A takhle to odkládáme dokola. Nechápeme ale, že vykročit vstříc domnělé prázdnotě a nejistotě, nebudeme chtít nikdy. Prostě se nehodí rozhoupat se k něčemu, kde vám nikdo nezaručí, že to dobře dopadne.

Od čeho utíkáme?

V případě, že uvažujete o nové práci, vztahu i například změně bydlení, vždy se sami sebe zeptejte, co chcete opustit. Dejme tomu, že pracujete v bance a máte nabídku jít do jiné, kde dostanete víc peněz i dovolené. Zní to skvěle, ale v případě, že chcete odejít z původního zaměstnání, protože vám nevyhovuje jeho náplň, to není dobrý nápad.

Občas si myslíme, že chceme novou práci, ale trable zažíváme v osobním životě, jen si je nechceme připustit. Odpověď na to, čeho chceme razantní životní změnou dosáhnout, přinese návštěva psychoterapeuta. A často ne jedna. Nepíšu to sem proto, že je to "módní", ale rozhovory s rodinou a kamarády nemohou nahradit vhled empatického profesionála, který vám položí otázky tak, že časem sami pochopíte, co pro sebe potřebujete.

Hlavně odvahu

Nejjednodušší rada, jak překonat strach ze změn a rozhoupat se k rozhodnutí, je také sloganem značky Nike. "Just do it". Není žádný jiný recept, podle kterého byste se cítili líp. Změn se skutečně obává každý, ale zatímco jedni mluví o tom, co by kdyby, druzí seberou odvahu a vykročí do neznáma.

Zítra jste někým novým

Obohacenějším o dnešní zkušenost. Proto, i když vás nová situace děsí, věřte si, že osobnostně díky ní porostete. Každý den získáváme nové znalosti díky situacím, kterým musíme čelit. Věřte si, že jste jimi už natolik obohaceni, že neznámo můžete zvládnout.

 

Pětileté děvče kopíruje celebrity. Zvládne Angelinu Jolie i Serenu Williams | Video: Instagram/Stefani Chaglar

Mohlo by vás zajímat

reklama
reklama
reklama