reklama

Práce z domova: Jak pomůže vám a jak zaměstnavateli?

Práce z domova je jedním z největších trendů poslední doby. Umožňuje totiž skloubit pracovní a rodinný život. Vám šetří čas a vašemu zaměstnavateli peníze. Od obou ale vyžaduje silnou vůli, důvěru a zodpovědnost.

Foto: Žena

Práce z domova je jedním z největších trendů poslední doby. Umožňuje totiž skloubit pracovní a rodinný život. Vám šetří čas a vašemu zaměstnavateli peníze. Od obou ale vyžaduje silnou vůli, důvěru a zodpovědnost.

Pokud člověk pracuje z domova, ušetří čas cestováním do kanceláře, nemá nervy s tím, že jde zase pozdě, nikdo ho neruší, a ještě navíc si k práci může sednout, kdy chce a kdy má zrovna pocit, že se bude nejlépe soustředit - jednou v šest ráno, jindy až v deset dopoledne. 

Žádná uměle vytvořená pracovní doba ho nenutí předstírat činnost jen proto, že si šéf vymyslel, že se bude pracovat do půl šesté. Díky této volnosti může být člověk pracující z domova (nebo třeba z kavárny či zámeckého parku) mnohem produktivnější, může zvládnout své úkoly za mnohem kratší čas, než kdyby seděl v kanceláři plné nejrůznějších rušivých elementů.

A jak všichni víme, když nad vámi někdo stojí a nařizuje vám, že zrovna teď máte dělat tohle, chce se vám o to méně, a o to déle vám splnění úkolu trvá. 

Co to znamená pro zaměstnavatele?

Že když svým zaměstnancům dopřeje jistou volnost, odvedou svoji práci mnohem kvalitněji a s větší chutí, která se samozřejmě na výsledcích projeví. Musí ale mít jistotu, že se na svoje zaměstnance může spolehnout, že práci opravdu dodají a že se místo ní nebudou jen doma povalovat na gauči a dívat se na televizi. 

Kromě toho, čím více zaměstnanců pracuje z domova, tím menší kanceláře může firma mít, a tím menší nájem platí. Nehledě na to, že nemusí platit za vodu a elektřinu, kterou by zaměstnanci ve firmě spotřebovali. 

Čtěte také: Odkládáte povinnosti? Přestaňte se zbytečně stresovat

Práce z domova však má, ostatně stejně jako ta z kanceláře, i svoje nevýhody. Pro zaměstnance sem patří především fakt, že pokud nezvládají "timemanagement" a nemají silnou vůli, aby se k práci přinutili, bude se jim z domova pracovat velmi těžko. Někdy to může vést až k tomu, že svoje povinnosti úplně přestanete zvládat, čímž si můžete zavařit na vyhazov.

Vedení týmu je složitější

Na straně zaměstnavatele je nevýhod bohužel o něco více. Práce z domova například může přinést komunikační izolaci, nebezpečí pro citlivá firemní data nebo problémy s vedením týmu. Je proto třeba bedlivě sledovat a analyzovat probíhající komunikační procesy, protože to, co si povíte ve společné kanceláři, žádný komunikátor nenahradí. 

Manažer i zaměstnanec si mohou myslet, že například Skype osobní kontakt zastoupí, ale praxe říká, že je dobré tuto cestu stálé komunikace přes počítač nebo mobilní přístroj kombinovat s osobními schůzkami nebo poradami. Obě strany se také musí naučit, jak řešit konkrétní modelové situace, zda přes telefon, e-mail, nebo okamžitou domluvou osobní schůzky.

Čtěte také: 10 rad, jak se prosadit a dosáhnout úspěchu

Homeworking klade vyšší nároky na vedení lidí, a to po stránce motivační, komunikační i kontrolní. "Manažeři musí praktikovat zcela jiný způsob kontroly nad pracovními výkony zaměstnanců. Je zde třeba vysoké dávky důvěry ze strany manažerů vyvážené mírou odpovědnosti na straně zaměstnanců," říká Jan Dvořák, ředitel Počítačové školy Gopas.

Spousta firem není na "homeworking" a vzdálený přístup k citlivým datům technologicky připravena. "K firemní poště, do interních systémů i k citlivým datům je dnes díky novým pracovním zvyklostem běžné přistupovat odkudkoli. Proto firmy musí tyto přístupy profesionálně zabezpečovat," upozorňuje Ondřej Kubeček ze společnosti System4u, která se stará o firemní systémy správy mobilních aplikací. "Mnoho firem má právě v této oblasti velké nedostatky a možná i toto brání masivnějšímu rozvoji homeworkingu," dodává Kubeček.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jste otrokem své výplaty? Víme, co s tím!

Nudíte se v práci? Zírání do prázdna zvyšuje kreativitu

Kde vás bolí v zádech? Diagnostika podle obratlů

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama