reklama

Práce na černo? Od ledna za ni hrozí tvrdé tresty

Od Nového roku hrozí výrazně přísnější postihy za práci na černo

Foto: Žena

Lidé, kteří pracují na černo, se musí od ledna příštího roku v rámci novely zákona o zaměstnanosti připravit na tvrdší finanční postihy. Sankce se zpřísní i firmám poskytující nelegální práci. Několikanásobně se zvýší počet kontrolorů dohlížejících na zaměstnavatele.

Současná pokuta pro nelegálního pracovníka se příští rok zvedne z deseti na sto tisíc korun, nelegálně odpracované roky budou zároveň pracovníku chybět během přiznávání starobního a invalidního důchodu. „Deset let práce na černo může znamenat nižší důchod v řádech tisíců korun. Výše penze totiž není závislá jen na době pojištění, ale i na dosažených příjmech, což si mnozí lidé vůbec neuvědomují. Dobře na tom nebudou ani zaměstnanci, kteří dlouhodobě pracují pouze za minimální mzdu a zbytek si nechávají platit na ruku. Týká se to například číšníků a dalších profesí, kde figuruje černá složka mzdy," říká Petr Husák, ředitel strategie finančně poradenské společnosti DataLife.

Nelegální pracovníci nedostanou v případě nemoci či úrazu žádnou nemocenskou, ani nemají v případě ztráty výdělečné činnosti nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Počet kontrolorů se zvýší až na čtyřnásobek. „Kromě toho bude upravena definice nelegální práce tak, aby její prokazování bylo snadnější a jednoznačné. Pozor na chystané změny by si neměli dávat jen pracovníci, ale také samotné firmy, které nelegální práci umožňují. Od nového roku mohou dostat pokutu až do výše deseti milionů korun, což je ve srovnání se současnými podmínkami jednou tolik," uzavírá Husák

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama