reklama

OSVČ si připlatí na sazbách zdravotního pojištění

Osoba samostatně výdělečně činná má povinnost platit zálohy na zdravotní pojištění. Od nového roku se sazba zvyšuje o pár korun

Foto: Cenyenergie.cz

Osoby samostatně výdělečně činné mají povinnost platit  zálohy zdravotního pojištění. Zvýšení se týká minimální částky, kterou musí OSVČ každý měsíc zaplatit.

Od prvního ledna se zvyšuje nejen minimální, ale i maximální vyměřovací základ osob samostatně výdělečně činných. Změnu mají i zaměstnanci. Vyměřovací základ souvisí s výší průměrné měsíční mzdy. Pojistné osob bez zdanitelných příjmů je stále tisíc osmdesát korun.

OSVČ od nového roku musí měsíčně platit 1 697 korun. Jde o dvanáctinásobek padesáti procent průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství. Pro rok 2012  je průměrná měsíční mzda 25 137 korun. Zálohu musí za leden uhradit OSVČ, které zahajují v roce 2012 samostatnou výdělečnou činnost. Dále se změna týká osob, které v roce 2011 platily menší zálohy než 1697 korun měsíčně.

Maximální vyměřovací základ OSVČ je sedmdesáti dvou násobek průměrné mzdy, kterou je pro rok 2012 částka 25 137 korun. Proto je maximální měsíční záloha na pojistné stanovena na 20 361 korun.

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama