reklama

Stav vyhoření možná hrozí i vám. Tohle jsou jeho jasné příznaky

Neustálá únava, ztráta zájmu nejen o práci, ale o cokoliv, kde byste museli vyvíjet aktivitu. I tak může začít proces vyhoření, který vás může poslat ke dnu.

Foto: Shutterstock

Syndrom vyhoření nepramení pouze z toho, že v práci trávíte hodně přesčasů. Je to především dopad chronického stresu na psychiku, která už toho má dost. Když pořád překračujete hranice svých možností, nemáte už kde dobít baterky.

Když s takovými příznaky nic neuděláte, bude mít vyhoření dopad na vaše zdraví, vztahy i pocit spokojenosti. Na co si dát přesně pozor?

1) Nekončící únava. Ne, není to normální jev naší zaneprázdněné doby, ale důkaz, že si potřebujete odpočinout. Existují také různé typy vyčerpání: mentální, emocionální, fyzické. Pocit z nich je ale obdobný: cítíte se bez energie.

2) Nemáte chuť nic dělat. Schází vám motivace pro dosahování krátkodobých i dlouhodobých cílů. Je těžší vstát ráno z postele a donutit se pustit se do práce.

3) Jste frustrovaní, cyničtí, negativní. Nevidíte ve své práci smysl. Najednou je z vás mnohem větší pesimista než dřív. Negativní emoce jsou součástí našeho života, ale když je zažíváme pořád, je třeba přijít na kloub problému.

4) Nemůžete se soustředit. Přepracovaní lidé snadno dělají chyby, zapomínají klíče v zámku, jsou viníky dopravních nehod nebo chybných rozhodnutí. 

5) Hádáte se doma. Jste podrážděnější a snáze se dostanete do konfliktu, nebo naopak podléháte pasivitě, nechcete s nikým mluvit ani nic řešit.

6) Propadli jste nezdravému životnímu stylu. Pijete moc kávy, kouříte, odreagujete se pouze se skleničkou v ruce. Špatně spíte, nedopřáváte si zdravé jídlo, ale jenom něco, co můžete rychle zhltnout.

7) Máte zdravotní problémy. Logicky, takový rytmus, co jste si nasadili, nejde dlouho bez úhony přežít. Hodně jste zhubli, nebo naopak přibrali, trápí vás zvýšený cholesterol, vysoký tlak, gynekologické potíže či problémy při zažívání, padání vlasů, deprese.

8) Nejste nikdy s ničím spokojení. Ať už se situací v zaměstnání, nebo doma, život vás přestal těšit, protože cítíte neustálé zklamání.

Co s tím?

Berte relaxaci vážně. Naučit se odpočívat, vypnout a nenechat se rušit je otázkou přežití, nikoliv luxusu. Meditace se pro vás musí stát stejně důležitou jako pracovní úkol. I když máte náročný den, na pár minut všechno zahoďte za hlavu a jděte se projít. Možná tomu teď nevěříte, ale strašně to pomůže.

Pěstujte své koníčky i přátelství mimo práci. Váš život nestojí ani nepadá s tím, jaké děláte povolání. Kým jste, když nesedíte u počítače? Nadšeným sběratelem? Hudebnicí? Milujete malování?

Poraďte se s odborníkem. To, že trávíte v kanceláři hodně času, vůbec neznamená, že pracujete efektivně. Naopak. Zaplaťte si konzultaci u kouče, který vás naučí si vše lépe zorganizovat.

Související video: Syndrom vyhoření ohrožuje třetinu zdravotníků i pacienty

Syndrom vyhoření je plíživý proces vyčerpání organismu, říká psycholožka Ošťádalová. Podle ní je situace velmi vážná ve zdravotnictví - lékařům a ostatním ale systémově pomoc nikdo nenabízí. | Video: Daniela Drtinová
"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama