reklama

Třicítka je jen číslo, žádná tragédie: Ve skutečnosti se vám život vlastně nezmění

Proč je právě tento věk zejména mezi ženami spojován s něčím fatálním? Do 30. narozenin prý máme stihnout kariéru, rodinu, naučit se o sebe perfektně starat a být dokonalou osobností. Tuto představu ještě umocňují nejrůznější žebříčky úspěšných a bohatých osobností, kterým třicet ještě nebylo ani zdaleka.

Foto: iStock

Ve třiceti přichází první zásadní bilancování, zejména pokud jde o kariéru. Od chvíle, kdy se za vámi zavřela školní vrata, už uběhl nějaký čas, stihli jste vystřídat možná několik zaměstnání a očekává se, že už byste měli mít rozjetou "opravdovou" kariéru. Důležité ale není to, co od vás chce okolí. Podstatné je vědět, kdo jste a co potřebujete vy sami.

Zjistili jste, že vaše vzdělání a kvalifikace neodpovídají profesi, která by vás skutečně naplňovala? Pak si neříkejte, že ve 30 letech už je na změnu pozdě a "nějak to doklepete". Seberealizace patří k základním potřebám a není divu, že poznání, jak by měla konkrétně vypadat, přichází s určitou zralostí.

Svět se proměnil, naše zvyky nikoliv

Odkud bereme úsudky o tom, jací bychom měli být? Velkou roli hrají zkušenosti předchozích generací. Tady se hodí připomenout spisovatele Nikolaje Vasilijeviče Gogola, v jehož díle najdeme větu: "Dveře nám otevřela stařena ve věku 37 let." Vidíte, svět se změnil zásadním způsobem. Napadlo by vás uvažovat o lidech, kterým je sedmatřicet, jako stařenách a starcích? Třicítku ale stále obecně považujeme za jakýsi milník, kdy doufáme, že vše budeme mít vyřešené a budoucnost bude jasná.

Máme to jinak než rodiče

Generační změna mezi dnešními třicátníky a jejich rodiči už nemůže být větší. Tenkrát měli třicetiletí lidé potomky už pomalu v pubertě, žili v dlouholetém manželství. Dnešní lidé v jejich věku na Tinderu přejíždí partie na večerní nezávazné rande. Mohou nechat práce, odjet surfovat a sbírat plasty na Bali nebo se třeba stát influencery. Často ale cítí zábrany zkoušet nové věci právě po oslavě 30. narozenin, přece "už by měli vědět". Společnost je tak nastavená. Jenže ono vědění, co vlastně chceme, je proces, který trvá mnohdy celý život.

Recept na třicátnickou krizi

  • Srovnávejte se jen sami se sebou. Jací jste byli včera nebo před rokem? Kam se vám podařilo posunout? Co se ve vašem životě přihodilo?
  • Pokud máte strach, že jste nepotkali pravého člověka pro založení rodiny, můžete svou úzkost zmírnit tím, že si zjistíte možnosti zmrazení vajíček/spermatu. Je to lepší varianta než propadat panice a chtít se stát rodičem s kýmkoliv a jakkoliv.
  • Každý týden si napište, co potřebujete a zda k vašim touhám směřujete.
  • Začněte pravidelně sportovat. Je to jeden z nejzásadnějších dárků, který si můžete věnovat.
Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama