reklama

Neumíte se rozhodovat? Víme, jak se to naučit

Jak poznat, že rozhodnutí, které se chystáte udělat, je správné?

Foto: Isifa/Thinkstock

Patříte k lidem, kteří si v restauraci pětkrát přečtou jídelní lístek a třikrát nechají číšníka odejít, protože se ještě nerozhodli, co si objednat? Nebo když si kupujete boty, trvá vám to minimálně hodinu a stejně si ještě necháte čas na rozmyšlenou a vrátíte se zítra? 

A co teprve, když je před vámi nějaké opravdu důležité rozhodnutí, jako třeba dát výpověď, přijmout pracovní nabídku nebo podat žádost o rozvod...

Máte až skoro panický strach z toho, že vaše rozhodnutí nebude správné? Cítíte se bezmocná kvůli tomu, že dopředu nemůžete poznat, jestli jste se nerozhodli špatně?

Jestli se v těchto řádcích poznáváte, možná vám pomůže některá z následujících rad, které by proces rozhodování měly usnadnit:

1) Napište to na papír

Na první pohled to sice vypadá jako směšná dětská hra, ale podle zkušeností koučky Christine Hassler, která tento trik učí svoje klienty, to skutečně funguje. Takže jako první si na jednotlivé lístečky napište všechny možné varianty toho, jak se v dané situaci můžete rozhodnout, a ke každé také připište, jaký konkrétní výsledek bude mít.

Teď si lístečky položte na zem tak, aby mezi nimi byl dostatečný prostor. Postavte se k prvnímu, přečtěte si ho a stoupněte si na něj. Zavřete oči a představte si, že jste se právě rozhodli takhle. Zkuste rozhodnutí v duchu přijmout, zařídit se podle něj a sledovat, co se děje.

Takhle postupujte zleva doprava, u každé varianty se na chvíli zastavte a na konci si zpětně přehrajte, ve které z nich jste se cítili nejlíp. To bude ta pravá volba.

2) Ať to řekne někdo jiný

K tomuhle budete potřebovat někoho ochotného, kdo má aspoň trochu času a komu důvěřujete. Vysvětlete dotyčnému všechny možnosti, mezi kterými se rozhodujete, a nechte ho, aby je po vás pokud možno bez emotivního zabarvení zopakoval. 

Jakmile každou možnost dopoví, měli byste pozorovat, co dělá vaše tělo. Pokud se mírně nahnulo dopředu, je to dobré znamení. Pokud se po vyslechnutí nějaké varianty nepohnulo vůbec, nebo se spíš zaklonilo, pak ji můžete rovnou zavrhnout.

3) Rozsviťte světla

Jestli nad svým problémem dumáte především před usnutím v posteli, možná děláte velkou chybu. Vaše emoce a smysly jsou totiž mnohem jasnější za plného světla. Proto s rozhodováním raději počkejte do rána (denní světlo je vůbec nejlepší), nebo alespoň rozsviťte všechny lampy a lustry, a teprve potom začněte přemýšlet.

4) Ráno moudřejší večera

Existuje ještě jeden důvod, proč je tohle rčení jedno z nejpravdivějších. Když se totiž rozhodujete až během dne, nebo dokonce večer, jste unavení fyzicky a psychicky a vaše myšlenkové pochody zkrátka nejsou tak čerstvé a mohou něco vynechat nebo opomenout.

Takže pokud si potřebujete něco rozmyslet, udělejte to hned ráno. A raději ještě předtím, než se začnete oblékat – i výběr oblečení vás může vyčerpat a ovlivnit.

5) Pusťte správnou hudbu

Existuje studie dokazující, že rozhodnutí, která člověk učiní při poslechu rychlé hudby, mívají lepší výsledky a dopady než ta, která jsme udělali během nějakých "cajdáků". Jestli se tedy stále nemůžete rozhodnout, vyměňte svůj playlist.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama