reklama

Nesnášíte svoji práci? Poradíme, jak dát výpověď

Ať už přemýšlíte o radikální změně povolání, nebo se jen chcete zbavit nepříjemného šéfa, neuškodí vědět, jak dát výpověď.

Foto: Thinkstock

V poslední době se všude mluví o tom, že pracovní tlak se zvyšuje a že na vině (většinou) není vaše individuální neschopnost, ale spíš doba, která požaduje co nejvíce práce za co nejkratší dobu a za co nejméně peněz. V důsledku toho se všichni můžeme přetrhnout, abychom všem vyhověli a uživili.

Velká část z nás ale už také začíná přemýšlet, jak z toho ven. Určitě jste už slyšela spoustu příběhů, kdy se úspěšná manažerka vykašlala na svoji skvěle rozjetou kariéru, kvůli které ale nestíhala nic než práci, a raději se odstěhovala na Šumavu a třeba začala provozovat rodinný penzion nebo místo toho peče koláče a je spokojená.

Rozloučit se navždy

Pokud také přemýšlíte nad něčím podobně radikálním, ale klidně i nad něčím mnohem běžnějším, a chcete se třeba jen zbavit nepříjemného pracovního prostředí, zbavit se šéfa, který vás šikanuje, nebo se prostě jen trochu posunout, neuškodí, když budete znát správný postup, jak podat v práci výpověď.

Podání výpovědi je nejjednodušší ve zkušební době, která většinou trvá tři měsíce. Toto řešení je výhodné pro obě strany, zaměstnanec i zaměstnavatel mohou ukončit pracovní poměr bez udání důvodu ihned, musí to však učinit písemně. Pokud edy máte nové pracovní místo, které vám z jakéhokoli důvodu nevyhovuje, můžete okamžitě a bez závazků odejít. 

Ukončování pracovního poměru po uplynutí zkušební doby je už složitější, jako zaměstnanec ale nemusíte na rozdíl od zaměstnavatele udávat důvod. Je však třeba si vše důkladně promyslet – výpověď můžete vzít zpátky jen se souhlasem zaměstnavatele. 

Výpovědní lhůta

Pracovní poměr není ukončen okamžitě, výpovědní lhůta je dvouměsíční a začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi. Pokud se ale se zaměstnavatelem domluvíte na takzvané dohodě, může být pracovní poměr ukončen ihned či dle vzájemné domluvy.

Čtěte také: Chcete pracovat z domova? A umíte to?

"Nepodaří-li se najít vzájemný kompromis a rádi byste v práci skončili okamžitě, zvažte, zda se vám rozhodnutí skutečně vyplatí. Kromě toho, že po vás může zaměstnavatel vymáhat náhradu vzniklé škody, vám naskakuje neomluvená absence," upozorňuje personální manařerka Sony DADC Magdalena Vroblová.

Pozor na absence

Pokud pak absence trvá delší dobu, má zaměstnavatel právo okamžitě ukončit pracovní poměr, což se odrazí i v potvrzení o zaměstnání, tedy v takzvaném zápočtovém listě. V takovém případě pak zaniká i nárok na podporu v nezaměstnanosti. A hlavně tím vysíláte na pracovní trh signály o vaší pracovní morálce. Nikdy nevíte, ke komu se dostanou.

Proto se z každého zaměstnání snažte odejít v dobrém a po vzájemné dohodě, ať už to tam bylo jakékoli. A ještě jedno nepsané pravidlo byste pro zachování vlastního dobrého jména měli dodržovat: Nikdy o svém bývalém zaměstnání nemluvte ve špatném. Nemusíte ho rovnou vynášet do nebes, ale zkuste se zbavit negativních emocí. Nikdy nevíte, jak je kdo pochopí a jaký obrázek si o vás díky nim udělá.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chcete vyšší plat? Musíte mít pravidelný sex

7 věcí, které můžete udělat ihned, abyste byli úspěšní

10 nejčastějších chyb při osobním pohovoru

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama