reklama

Největší chyby, které ženy dělají na začátku kariéry

Divíte se, proč máte málo peněz, proč vás v práci neberou vážně, proč nikoho ani nenapadne vás povýšit, nebo že vás práce nebaví? Možná jste udělala jednu z následujících chyb.

Foto: Isifa/Thinkstock

Divíte se, proč máte málo peněz, proč vás v práci neberou vážně, proč nikoho ani nenapadne vás povýšit, nebo že vás práce nebaví a neuspokojuje? Možná jste udělala jednu z následujících chyb. Naštěstí je pořád čas to změnit.

Americký magazín Cosmopolitan se rozhodl zjistit, proč se některé ženy v kariéře neposouvají tak rychle, jak by si samy přály, což často vede k velkým frustracím. Jaké chyby tedy podle něj v začátcích své kariéry děláme nejčastěji?

1) Neřeknete si o peníze

Ženám občas trvá zbytečně dlouho, než se takzvaně otrkají, a tak se při svých prvních pohovorech bojí říct o dostatečně vysoký plat. A s čím nižším platem začínají, tím pomaleji samozřejmě trvá, než plat vyroste do adekvátních výšin. Vždycky je proto dobré svůj požadavek na mzdu při pohovoru trochu nadsadit, aby váš budoucí šéf měl kam klesat a vy jste neskončila se směšnou výplatou.

2) Čekáte na vysněnou práci

Stávající práce vás sice už dost štve, ale nehodláte ji opustit, dokud se neobjeví místo vašich snů. Jenže to je špatně. Jak správně upozorňuje Cosmopolitan, Beyoncé taky nikdo nenabídl nahrávací smlouvu, když si zpívala doma před zrcadlem. Musela sbírat zkušenosti a postupně se vypracovat. Takže pokud už vám vaše současné zaměstnání nemá co nabídnout, nebo se v něm dokonce trápíte, jděte o dům dál, i kdyby to jinde mělo být jen o trochu lepší.

3) Neriskujete

Většina úspěšných lidí musela v průběhu své kariéry udělat nějaké hodně riskantní rozhodnutí, aby se dostala tam, kde je. Jednou to může být dobrý napád, který se bojíte v práci prosadit, jindy to je třeba i zmíněné podání výpovědi, protože se strachujete, že se vám v jiné práci nebude líbit, nesednete si s kolegy, nebudete ji zvládat, nebo vás vyhodí ve zkušební době. To všechno se samozřejmě stát může, zároveň vás ale díky odhodlání může potkat spousta pozitivních věcí, které vás minou, pokud budete sedět na zadku.

4) Nevadí vám odpověď ne

Ať už jde o odpověď, kterou říkáte vy na něčí otázku, nebo jde o to, že šéf řekl vašemu super projektu ne, nemělo by vám to stačit. Nic by pro vás nemělo být nemožné, a to samé byste měla požadovat od svého okolí. Snažte se prosazova své záměry - vždycky je přece můžete upravit tak, aby nakonec byly spokojené obě strany. A zároveň si dobře rozmyslete, než někomu řeknete ne. Vážně to, o co vás žádá nezvládnete nebo nestíháte? A vážně to nejde zařídit tak, aby vám s tím někdo pomohl? Nebo se vám prostě jen nechce?

5) Pracujete i na dovolené

Když si člověk bere dovolenou, jeho zaměstnavatel by měl očekávat, že v té době nebude pracovat. Pokud ten váš očekává něco jiného, měla byste mu sice slušně, ale jasně vysvětlit, že takhle by to nešlo. Na odpočinek máte nárok, a když si to nebudete uvědomovat, dřív nebo později si z vás někdo udělá otroka. A otroků si, jak známo, nikdo moc neváží, natož aby jim někdo chtěl nabízet lepší místo.

6) Trávíte moc času ve škole

Že se věnujete vzdělání, je samozřejmě dobře, ale spousta žen sice vystuduje třeba dvě vysoké školy, ale aniž by během studia začaly zároveň pracovat na své kariéře. Vyjdou potom ze školy a zjistí, že sice mají spoustu titulů a vědomostí, ale žádnou praxi. A v době, kdy jejich kamarádky už mají zajímavá místa a dobrý plat, ony jsou prakticky na samém začátku. 

7) Nepřejete druhým

Žárlivost automaticky kazí váš výkon. Takže pokud se vašim kolegům něco daří, nebo umí něco, co vy ne, neměla byste na ně žárlit a nesnášet je, ale naopak se naučte jim to přát a chtějte se od nich učit. V opačném případě vaše okolí brzy pozná, že kvůli vaší závisti jste schopná házet lidem klacky pod nohy a takového člověka by v týmu nechtěl asi nikdo.

8) Nevěříte si

Zaslechla jste, že ve firmě, kde jste si vždycky přála pracovat, shánějí posilu, jenže jde o pozici, na kterou nemáte potřebnou kvalifikaci. Vzdáte to, protože je zbytečné vůbec ztrácet čas posíláním životopisu, nebo to risknete, protože (jak už jsme zmínili) risk je zisk? Odpověď B je samozřejmě správně. Možná že neumíte zacházet s nějakým programem, který budete na tomto místě potřebovat, ale to se dá za pár večerů naučit. Naopak můžete spoustu jiných schopností a kladných vlastností, které se vašemu budoucímu šéfovi zalíbí, a převáží nad tím, že něco neumíte. Samozřejmě v mezích - pokud jste doteď prodávala v samoobsluze, asi je opravdu hloupost hlásit se na ředitelku reklamní agentury. Ale ani to není nemožné, jen to chce jít za svým cílem postupně.

9) Nevěnujete se ničemu jinému

Máte práci na plný úvazek, a tak vás vůbec nenapadlo, že byste se měla věnovat ještě nějakým jiným pracovním záležitostem? Chyba! Právě projekty, kterým se věnujete takzvaně bokem, vás někdy mohou naplňovat mnohem více, než práce samotná. Navíc díky nim získáte další zkušenosti, mimo jiné se naučíte time managementu, přivyděláte si, a možná konečně zjistíte, co doopravdy v životě chcete dělat. Během dne tedy klidně dělejte asistentku v bance, ale o víkendech se můžete proměnit třeba ve stylistku či překladatelku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

15 motivačních citátů od úspěšných lidí. Nakopnou i vás

10 věcí, za které byste měli přestat platit

Jak lépe zvládnout rok 2015? Vyzkoušejte...

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama