reklama

Vyděláváte dost peněz, ale stejně všechno utratíte? Nastavte svůj vztah k financím

Patříte k lidem, kteří obvykle utratí všechno, co vydělají, i když mají slušný plat? A slibují si, že příští měsíc už určitě tolik rozhazovat nebudou? Zkuste se zamyslet nad svým vztahem k penězům a nastavit nová pravidla.

Foto: iStock

Na začátek malá poznámka. Cílem tohoto článku není rozebírat složitou situaci lidí ve skutečné finanční nouzi, ve které se ocitli ať už z jakýchkoli důvodů. Měl by oslovit ty z vás, kteří máte relativně slušný plat, jen s ním nedokážete vyjít.

Nejdřív musíte pochopit svůj vztah k financím. Pokud se vás týká jedna z následujících věcí, zpozorněte:

  • Přišla vám výplata na účet, máte okamžitě chuť si něco, co zrovna nepotřebujete, pořídit.
  • Když obdržíte více peněz, pociťujete nervozitu.
  • Nedokážete ohodnotit svou práci tak, abyste byli s finanční odměnou spokojeni.
  • Často si kupujete něco, jen proto, že to bylo "levné". Co na tom, že se daná věc brzy rozbila.
  • Půjčujete peníze lidem, které vám je nevrací.

Chronické šetření a bezbřehé utrácení je příznakem stejné úzkosti, jen s opačnými znaménky. Naše mysl se takovým způsobem blokuje vůči zdravému vztahu k financím.

Co je vaším cílem?

Toho, čeho chcete v souvislosti s financemi dosáhnout, si napište na papír. Pozor, je důležité, abyste nepoužili slovo NE. Například: "Chci vlastní bydlení", "Toužím našetřit na dárek pro rodiče." O každém snu si napište, co by vám měl přinést. Například u vlastního bydlení to může být investice, nezávislost, chuť budovat vlastní domov. Snažte si představit své vysněné bydlení a fantazírujte tak klidně deset, patnáct minut. Vyplatí se to z jednoho důvodu: budete motivováni, a příště, až budete chtít utrácet za nepotřebnosti, tak si vzpomenete na svůj cíl.

Pryč s "rodinnými tradicemi"

K penězům se chováme podle jakéhosi vzorce, který dědíme po předcích. Proto je někdy tolik obtížné se tohoto hluboce zakořeněného mechanismu zbavit. Rozhodnutí musí být vědomé. Opravdu nemusíte dřít jako rodiče, kteří si stěžovali na nedostatečné ohodnocení své práce. Pokud potřebujete k lepšímu místu rekvalifikaci, neváhejte se vzdělávat, najít institutce a vhodné programy. Důležité je, abyste si vzpomněli, jak jste se chovali například ke kapesnému v dětství. Šetřili jste, nebo jste ho celé rozházeli?

Nový scénář

Často v sobě skrýváme přesvědčení, že peníze kazí charakter, nebo že bohatství přináší neštěstí. Takový postoj nás blokuje, abychom mohli dosáhnout finančního dostatku. Souvisí se sebevědomím a sebehodnotou. Někdy je potřeba projít psychoterapií, abychom pochopili, že vztah k financím je odrazem vztahu k sobě samému i předaných rodinných hodnot.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama