reklama

Chcete mít hotovou všechnu práci? Jde to, když se naučíte následující cvičení

Být efektivní neznamená být ve stresu, naopak. Abychom mohli zvládat vše, co jsme si naplánovali (včetně nečekaných překážek), musíme ovládat techniku soustředění a uvolnění.

Foto: iStock

Neustálé napětí, ať už psychické, nebo fyzické, snižuje naši schopnost stanovovat si cíle a jít za nimi. Proto se nejlíp pracuje v uvolněné pozornosti, takzvané flow. Možná vás to překvapí, ale právě uvolnění se musíme učit, nepřichází totiž jen tak.

Být kreativní potřebují nejen umělecké a tvůrčí procesy. I od manažerských a dalších kancelářských profesí se dnes očekává, že přijdou s netradičním, optimálním, nečekaným, ale přesto efektivním řešením. Taktizovat, hledat strategie, to vše jsou dovednosti, které potřebujete mít, ať už děláte prakticky cokoliv. Nejkreativnější řešení ale přichází pouze ve stavu uvolnění, nikoliv stresu. Když se naučíme uvolnit, najednou vidíme situaci z nového úhlu pohledu.

První krok k uvolnění

Potřebujeme si uvědomit své tělo, na které často během mentální práce zapomínáme. Tělo je nástroj pro realizaci našich emocí. Pokud je naše tělesná schránka ohebná a mrštná, odrazí se to i na způsobu, jakým uvažujeme. Když se v těle kumuluje napětí, emoce se zde "hromadí". Například ti, kteří se hrbí, často prožívají intenzivněji obavy a smutek. Žal přetrvává v oblasti hrudního koše, nervozita a strach se stahují u ramen a krční páteře.

Pokud jste vystaveni chronickému stresu, tak…

  • kvůli obavám a negativním pocitům, které prožíváte, je vaše tělo v neustálém napětí
  • ačkoliv konkrétní situaci vyřešíte, svaly jsou stále stažené
  • tělo vysílá signál mysli, ačkoliv v tu chvíli nemáte důvod k obavám, začnete pociťovat nervozitu 

Tohle je důvod, proč by se každý z nás měl starat o své tělo. Prvním krokem může být aktivní uvolnění: hledat a uvolňovat tenzi, která se v těle nahromadila.

Pusťte mysl

Druhým akčním krokem je uvolnění mysli. Abyste si představili, co to konkrétně znamená, udělejte si následující cvičení. Zavřete oči a sevřete ruku v pěst. Uvolňujte postupně prsty, dovolte dlani, aby se rozevřela. A teď si představte, že uvolňujete stejným způsobem i své uvažování, které najednou "nemá hranice". I když se vám cvičení napoprvé nepovede, pocítíte větší lehkost, přestanete mít pocit, že v hlavě hučí vodopád myšlenek, které nejde zastavit. Ideální pro uvolnění mysli je také dechové cvičení- meditace. Pokud ji budete praktikovat denně po dobu pěti minut, uvidíte obrovské změny. Především v tom, jak klidněji a soustředěněji se vám bude pracovat.

Mít emoce pod kontrolou

I když budete mistrem vědomého uvolnění, stále budete zažívat pocity vzteku nebo smutku. Jsme lidé a tyhle emoce k nám patří, není cílem se jich zbavit. Cestou ale může být cíl, aby nás takové pocity "nevyhodily ze sedla", abychom se kvůli nim neocitali v chaosu. Abychom je pozorovali přicházet a odcházet. Ten, kdo ovládá své pocity, nikoliv ony jeho, je skutečně silný. Naučíte se tomu tak, že budete své pocity pozorovat. Ale ne škatulkovat a hodnotit. Pozor, častou začátečnickou chybou je chtít pojmenovat každou emoci, což je vyčerpávající. Pozornost věnujte pouze těm emocím, které vám berou klid a vytrhují vás ze soustředění.

'

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama