reklama

Minerály dokážou v člověku zaktivovat samoléčebné schopnosti těla, říká šperkařka

Najít u nás šperkaře, který pracuje s minerály, umí využít jejich léčebný potenciál, hodně toho o nich ví, a navíc tvoří originální šperky, není tak snadné. Já měla před pár lety to štěstí, že jsem narazila na Terezu Stropnickou a její šperky, které tvoří pod značkou Crystal Grid Design, a zamilovala jsem se.

Šperk - Tereza Stropnická, Crystal Grid Design
Šperk - Tereza Stropnická, Crystal Grid Design | Foto: Žena.cz

Přiznám se, že mám dnes od Terezy šperků mnoho, je to taková malá vášeň, jiné minerály už skoro nenosím. Mám totiž pocit, že kromě zdobnosti jsou opravdu léčivé. Byla jsem u Terezy i na kurzu základů práce s kameny a musím říct, že jsem byla nadšená.

Minerály dnes zajímají víc a víc lidí, a tak jsem si řekla, že se pro vás zeptám, jak s kameny začít a jak s nimi v základu pracovat…

Pokud jde o minerály, různé zdroje často dávají protichůdné informace. Vlastně jsem se k zajímavým poznatkům dostala až díky tobě a tvým seminářům. Jak s minerály začít, když je člověk nepopsaná tabule?

Na začátku cesty doporučuji koupit si první minerál, který vás přivábí. Klidně to může být náramek nebo třeba valounek do ruky. A bez ohledu na to, že se člověk vůbec neorientuje a má pocit, že to s minerály neumí, se tomu vybranému kousku otevřít. Tím mám na mysli s důvěrou ho přivítat ve svém životě a dovolit mu začít "pracovat". A když se tím člověk ujistí, že je mu s tím vybraným minerálem dobře,  pak se cesta otevře a člověk jen kouká, kam se po ní dostane.

A jak se kameny dostaly k tobě, kolik ti bylo, když jsi začala vytvářet svou kamennou sbírku?

Já se ke krystalům dostala díky včelám, to kvůli nim jsem nakoupila křišťály, aby jim harmonizovaly úly. Sice jsem předtím už nějaké krystaly doma měla, ale moc jsem si jich nevšímala. Bylo mi, tuším, kolem 35 let a od té doby se více než včelám věnuji krystalům.

Myslíš, že se pomocí minerálů dá skutečně léčit, nebo jsou spíše pomocnou technikou? Jaké jsou tvé zkušenosti?

Léčení za pomoci minerálů rozhodně není cesta pro každého. Jisté je, že v člověku dokážou zaktivovat samoléčebné schopnosti těla. Když budeme chtít jejich sílu používat sami pro sebe, povedou nás k osobnímu rozvoji a vyrovnání neharmonických energií, které v sobě máme. Pomohou nám vyvážit nedostatky a posílit naše skryté vlohy. Díky jejich energiím, které v nás po určité době zůstanou napořád i bez přítomnosti minerálů, budeme mnohem vyrovnanější a zralejší osobnosti. Pak pro nás bude jednodušší vnímat příčiny nemocí a minerály používat i pro fyzické léčení. Rozhodně to není tak, že by člověk, který s minerály vůbec nepracuje a vlastně ani nevěří tomu, že nějaké účinky mají, dokázal jejich sílu použít na léčení těla i ducha. Mnoho terapeutů dnes minerály používá jako doplněk při své práci, třeba při masážích či jiné péči o tělo. Když je tomu klient nakloněn, minerály úžasně podpoří účinky terapie, uzemní, doplní energii či jiným způsobem obohatí klienta o své blahodárné účinky.

Kdyby si chtěl člověk pořídit nějaký "vstupní" minerál, který by to měl být, je nějaký univerzální kámen? A jak s ním potom začít pracovat, aby léčil?

Tady bych doporučila křišťál. Dá se dobře sehnat, jeho energie je otevřená a snadno se s ním naváže kontakt. Na začátku nedoporučuji koupit nějaký velký, stačí úplně malý. Doporučuji ho nosit co nejvíce u sebe, na noc si ho dávat pod polštář nebo na noční stolek, tím se rychleji naváže kontakt. Ideální je vyjádřit záměr, aby mi ten můj křišťál pomohl otevřít vědomí pro léčení, ukázal, jak postupovat. Toto mám ověřeno nejen na sobě, ale na mnoha dalších lidech. Začnou se vám otevírat možnosti, může to vypadat jako náhoda, ale není. Třeba potkáte kamarádku, kterou jste roky neviděla a která s krystaly pracuje, třeba narazíte na informace o minerálech na internetu, které vám ukážou směr, nebo dostanete od manžela či přítele jako dárek šperk s minerálem. Možností je mnoho, stačí se tomu otevřít.

Kdysi jsem slyšela, že by každá žena měla mít svůj karneol, jak to vnímáš ty? Je nějaký kámen, který by neměl chybět žádné ženě?

Karneol zřejmě proto, aby harmonizoval druhou čakru, která je u nás žen často oslabená. K těmto účelům je karneol úžasný a dodává nám radost ze života, která byla dříve považována za nadbytečný luxus. Přesto bych řekla, že kámen, který by měla mít každá žena, není karneol, ale podle povahy buď růženín, jež nás doslova koupe ve své láskyplné energii, a tudíž pak nemáme potřebu hledat závislé vztahy, anebo vltavín, který nám dodá hodně velkou sílu dát svůj život do pořádku a neharmonické vztahy buď transformovat, nebo opustit.

Ty vyrábíš krásné šperky, kde bereš inspiraci? U tvých šperků mě vždy, kromě designu, oslovuje i příběh, který k nim přidáváš…

Inspiraci mi přinášejí minerály, ze kterých šperky tvořím. O tématech nepřemýšlím, vždy přichází spolu s krystaly, které do šperku volím. Design šperku ovlivňuje jeho účinky, a tak jej přizpůsobuji tomu, jakým způsobem má šperk "pracovat". Příběh ke šperku vzniká až nakonec.

Dalo by se říci, že jsou některé šperky pro někoho vhodnější? Že například pro určitý typ člověka jsou vhodnější náušnice a pro jiného zase náramek?

Přívěsky, náhrdelníky či náušnice jsou skvělé pro práci na sobě, léčení či pro podporu osobního i duchovního růstu. Je to tím, že jsou umístěné na svislé ose těla a jejich energie snadno putuje skrz čakry. Prsteny a náramky fungují trochu jinak. Sice díky reflexním drahám na rukách je energie třeba náramku distribuována po celém těle, přesto šperky umístěné na rukách více ovlivňují naši schopnost komunikovat se svým okolím, posílí naše vyzařování a osobní sílu. Když dobře zvolíte prsten, budou vás ostatní lidé více vnímat, budou vám více naslouchat a také můžete být pro ostatní důvěryhodnější. Lidé si ale volí druh šperku spíš podle toho, co jim je pohodlné. Někdo nemá propíchnuté uši, tak nosí jen přívěsky, někomu přívěsek překáží, třeba ženám s malými dětmi, tak ty pak volí spíš ty náušnice. Někdo kvůli práci prsteny nosit nemůže, někdo si bez nich připadá jako nahý.

Tvoji tvorbu sleduji několik let a zajímavě se vyvíjí. Co plánuješ pro rok 2020, budou nějaké novinky?

Moje tvorba se vyvíjí a mění spolu se mnou. Poslední roky přinesly mnoho změn, vše se mění přímo před očima, takže jsem sama zvědavá, kam se má tvorba a s ní i já posuneme.

Lipovská: Dvořák o můj život neusiluje, porušuje ale zákon a není dobrým ředitelem ČT | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama