reklama
 

Nový život: Místo práce v kanceláři tvořím doma webové stránky

Nedávno jsme vás vyzvali, ať se s námi podělíte o vaše příběhy o tom, jak vám mateřská nebo rodičovská dovolená změnila život. Tady je první z nich.

Foto: archiv Magdalény Bouškové

Jmenuji se Magdaléna Boušková a s manželem a dětmi (Oskar 4 roky, Valerie 15 měsíců) žijeme v domě 30 kilometrů od Prahy. Ráda bych se s vámi podělila o svůj příběh, protože až na rodičovské dovolené jsem konečně našla práci, která mě nesmírně baví a zároveň mi umožňuje užívat si naplno svoje děti.

Nechci trávit dny v kanceláři

Před odchodem na mateřskou dovolenou jsem pracovala v nadnárodní společnosti v Praze v oddělení marketingu. Práce mě bavila, ale s narozením prvního dítěte se mi změnily hodnoty i celkový pohled na život. Dokud budou Oskar a jeho tenkrát teprve plánovaná sestra Valerie malí, nechci trávit celé dny v kanceláři nebo na cestě do Prahy a zpět. Uvědomila jsem si, že chci dělat práci, která bude tvořivá, bude mě těšit, budu ji moci dělat z domova a kdy budu potřebovat. 

Sedla jsem si s papírem a tužkou a začala psát možnosti nového uplatnění, které by s mým vzděláním (Vysoká škola ekonomická, obor Informační technologie) a praxí (pět let v marketingu) připadaly v úvahu. Ke všemu jsem připsala, co bych pro novou kvalifikaci musela udělat a kolik by to stálo času a peněz. Vylučovací metodou jsem zjistila, že právě tvorba webových stránek splňuje všechny mé představy a zároveň se to zdá být reálné. Jako první krok bylo potřeba absolvovat rekvalifikační kurz. 

Pomohl rekvalifikační kurz

Na internetu jsem si našla potřebný rekvalifikační kurz a zaujalo mě, že u něj bylo uvedeno "možnost proplacení úřadem práce". Došla jsem si tedy na úřad a přívětivá úřednice mě navedla, abych vyplnila žádost, ve které jsem vysvětlila svou motivaci, předpoklady i plány do budoucna. Za pár týdnů nato jsem už seděla "v lavici". Kurz trval tři týdny, a to intenzivně šest hodin každý den. Naučili nás tvořit stránky podle nejnovějších trendů a kromě základní látky nás seznámili s mnoha cennými triky a zdroji. 

Brzy vidím výsledky

Ještě během kurzu jsem vytvořila webové stránky pro místní kadeřnici a od té doby sedím skoro každou volnou chvíli u počítače a tvořím weby. Je to pro mě víc zábava než práce. Ťukám do počítače různé kódy a s nadšením sleduji, co mi vzniká pod rukama. Když to ukážu lidem, kteří kódování neznají, přijde jim to složité a nesrozumitelné, ale jakmile do toho proniknete, zjistíte, že je to logické a zároveň velmi tvořivé. Je to něco jako skládat obraz z malých dílků puzzle. Líbí se mi, že relativně brzo vidím hotový výsledek svého snažení. 

Svým zákazníkům tvořím web se vším všudy: sestavujeme spolu strukturu, radím s texty, připravuji grafický návrh, stránky kóduji, vybírám doménu a nakonec pomáhám s tím, aby byly stránky na internetu dobře vyhledatelné. Když zrovna žádný web netvořím, pročítám stránky na internetu věnované této tematice, zkouším nové grafické programy a dělám si online kurzy, které jsou většinou volně k dispozici. 

Díky webům pomáhám

Už od vysoké školy spolupracuji s neziskovými organizacemi jako dobrovolník, později v práci na straně firemního donátora. Teď umím vytvářet něco, co ocení každá neziskovka. Zdarma případně za poloviční cenu má ode mě web už jedna školka pro autistické děti, místní osada nebo onkologická nadace. 

A proč název web od sousedky? Zaměřuji se na tvorbu stránek pro místní podnikatele a jsem ráda, když se pak můžu spolu s nimi těšit z hotového webu. Často mezi námi vznikne opravdu vřelý vztah a i já využívám jejich služby. Jsme přece sousedi, ať už v ulici, obci, vedlejším městě či 30 kilometrů dál. A z toho i vychází filozofie mého podnikání a název Web od sousedky. Vždyť kupujete vajíčka od sousedky? Necháváte se stříhat u místní kadeřnice? A kdo chcete, aby vám udělal webové stránky?

Související

reklama

Komerční tip

reklama