reklama

Mají v práci znát vaši sexuální orientaci?

Pokud se rozhodnete v práci přiznat homosexuální orientaci - jak to udělat a nešokovat?

Foto: Thinkstock

Bohužel i v dnešní době ještě existuje spousta lidí, kteří nevědí, že je homosexualita přirozená věc a dokáží vás kvůli orientaci odsoudit. V běžném životě je to jednoduché - prostě se s takovými lidmi nebudete stýkat, ale co když na někoho takového narazíte v práci? Není tedy lepší o své orientaci v práci vůbec nemluvit?

Samozřejmě máte právo kolegům o svém osobním životě neříkat vůbec nic. Jenže dřív nebo později dojde na situaci, kdy firma uspořádá akci i pro partnery svých zaměstnanců, a budete přemýšlet, zda jít s pravdou ven, nebo lhát.

Máte právo mlčet

První variantou jak toto dilema vyřešit, je prostě si počkat, než taková situace nastane, a do té doby mlčet a nic dopředu neřešit. Rozhodně byste nebyli sami, protože minimálně podle britských údajů svoji orientaci v práci tají každý pátý homosexuál. O další pětině to pak vědí jen jejich nejbližší kolegové.

Měli byste nicméně mít na paměti, že nikdo vás nesmí soudit (a v práci už vůbec ne) podle toho, jestli se vám líbí muži nebo ženy, takže v podstatě není důvod něco tajit, obzvlášť pokud vás to nějak omezuje nebo nutí si vymýšlet. Přesto je jasné, že nemusí být jednoduché se v nové práci hned úplně otevřít.

Následující postup proto zvažte podle toho, jaký typ práce zaujímáte. Jsou kolem vás samí kreativní lidé a bohémové a navíc žijete ve velkém městě? Pak je víc než pravděpodobné, že už se za svůj život setkali s nejedním člověk s homosexuální orientací, a tak je to asi moc nepřekvapí.

Postupujte pomalu

Pokud vaše pracovní prostředí není tak úplně volnomyšlenkářské, určitě na to jděte pomalu a rozhodně ne oficiálně. Takže zapomeňte na to, že předstoupíte před svolanou jednotku a všechno jim vyklopíte. I kdybyste na to náhodou měli odvahu, je to špatně. 

Může to totiž působit, že na sebe schválně upozorňujete, a v podstatě se svou orientací chlubíte. Ne že by to byla nějaká ostuda, ale každý, kdo se jakkoli a čímkoli chlubí, přestává být svému okolí sympatický.

"Ideální postup by měl být pozvolný. Nejprve se v práci rozkoukejte. Jakmile si najdete pár lidí, se kterými to vypadá, že k sobě máte blízko a můžete jim věřit, opatrně se svěřte jim," radí pro server The Telegraph odbornice na pracovní vztahy Louisa Symington-Mills. Můžete postupovat pomalu od jednoho ke druhému. A vůbec přitom nebuďte naštvaní, pokud zjistíte, že to někdo někomu vyklopil.

Čtěte také: Homosexuálové v ČR: Na vesnici a malých městech trpíme

Naopak byste tuhle tichou poštu měli uvítat, protože odvede tuhle podivnou práci za vás. Chvíli si o tom možná lidé budou šuškat, ale jakmile uvidí, že nejste v ničem odlišní ani zvláštní, zvyknou si a za chvíli na to zapomenou.

Pokud se přece jen najde někdo, kdo s tím bude mít nějaký zásadní problém, nebojte se to řešit. V první řadě si ho zkuste vzít stranou a proberte s ním, co mu vadí. Dost možná zjistí, že na tuhle otázku vlastně nemá co odpovědět, a dá vám pokoj. 

Kdyby nedal, klidně se obraťte na šéfa či personální oddělení. Nikoli kvůli tomu, abyste žalovali nebo si stěžovali, ale poproste je o radu. Pokud jsou to lidé na správném místě, určitě vám pomohou situaci vyřešit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Problém s přehnanými emocemi? Víme, jak se je odnaučit

10 způsobů, jak oživit nudný pracovní outfit

8 znamení, že jste chytřejší než ostatní

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama