reklama

Patříte mezi věčné chaotiky a nestíháte? Plánujte si čas podle Bullet Journal

Zapisovat si události, úkoly a nápady potřebuje každý. Ne všichni ale přidávají formě a způsobu velkou důležitost. Pak se může stát, že se cítíte přehlcení svým papírovým diářem, lístečky i poznámkami v mobilu. Systém vedení diáře Bullet Journal slibuje odstranit chaos. Pokud se k této metodě upíšete, budete výrazně efektivnější.

Foto: Shutterstock

Pro název "Bullet Journal" neexistuje český ekvivalent. Bullet totiž znamená kulka, ale také bod, tečka. Stojí před každým úkolem, který si do svého diáře zapíšete.

Systém Bullet Journal vymyslel newyorský designér Ryder Carroll, který trpěl poruchou soustředění a špatně se orientoval v tom, jaké povinnosti na něj denně čekají. Také potřeboval někam "odkládat" své nápady, ke kterým se chtěl vracet.

Caroll tak zavedl komplexní zapisování nejen úkolů, ale i nejrůznějších myšlenek a událostí do jednoho diáře, které nejen jemu, ale desítkám tisíc lidí po celém světě umožnilo plánovat čas velmi efektivně. O úspěchu Bullet Journal svědčí i čtyřmilionové zhlédnutí videa, které metodu představuje.

Co je tedy Bullet Journal?

Není to obyčejný diář nebo zápisník, ale kombinace plánování času a osobního deníku. Můžete sem zapisovat své nápady, ale i narozeniny svých blízkých, cíle, které si chcete splnit i čas příští porady. Orientovat se v tom, co je co, vám pomohou nejrůznější symboly, které jsou součástí tohoto systému. Důležité je, aby všechno, co potřebujete k organizaci svého života, bylo na jednom místě. Nikoliv v telefonu, papírovém diáři nebo na lístečkách. Prostě otevřete svůj sešit Bullet Journal a víte, na čem jste. Co je na Bullet Journal nejlepší? Když nějaký úkol nebo záležitost nemůžete vykonat, díky jednoduchým symbolům přenesete tuto povinnost na jindy. Tak neopomenete na nic důležitého.

Cest k efektivitě je mnoho

Neexistuje žádný univerzální způsob, jak být produktivnější, každý si musí najít ten, který vyhovuje právě jemu. Ale Bullet Journal je dobrý nástroj pro ty, kteří se ztrácí v chaosu a mají problém se stanovováním priorit.

Nic k tomu nepotřebujete, jen prázdný sešit

Na rozdíl od běžného diáře si okénka v Bullet Journal máte namalovat sami. Můžete si koupit specializovaný sešit, sadu tužek s pravítkem a další nástroje, ale metoda se dá úplně krásně zvládnout s obyčejným sešitem a tužkou. Začít můžete v podstatě ihned, oproti běžným diářům zde nemáte totiž vyznačené měsíce a dny. Dbejte jen na to, aby se vám sešit vešel do běžného zavazadla, které s sebou nosíte každý den.

Adaptujte podle sebe

Ve výše uvedených videích můžete vidět, jak vypadá vyplňování Bullet Journal v praxi. Ale nemusíte se tohoto systému přísně držet, jde o to, abyste si našli vlastní způsob. Co je dobré dodržovat, jsou symboly plánování, které ve videích uvidíte a měsíční soupis vašich vizí a cílů.

Levínský: Nakažených je až 400 tisíc. Promořování nefunguje, nemocnice ho nepřežijí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama