reklama

5 triků, jak se zlepšit v komunikaci: Staňte se oblíbenými ve společnosti

Jak to někteří lidé dělají, že vždycky na každém večírku působí tak přirozeně a v pohodě a my jsme před nimi rázem jako otevřená kniha? Vědí, jak na to. A vy se to můžete naučit taky.

Foto: iStock

Možná je to charisma, možná sebevědomí, nebo zkrátka jen léta praxe. Někteří lidé umí výborně komunikovat a v jejich přítomnosti se cítíme zkrátka dobře. Přečtěte si, v čem je jejich kouzlo.

Jsou dobrými editory

Nic konverzaci nezabije dříve, než když ji naplníte nepodstatnými detaily. Dobří vypravěči jsou hlavně dobrými editory - vědí, co ubrat a které detaily jsou naopak k vyjádření pointy ty nejdůležitější. Nenudí vás časy a jmény. Větu "Počkat, teď si nemůžu vzpomenout, bylo to v sobotu, nebo v neděli?" od nich neuslyšíte.

Poslouchají více, než mluví

Je rok 2019, nosíme s sebou neustále mobilní telefon, naše seznamy úkolů, které musíme udělat, jsou nekončící a roztomilé štěně na ulici ideálně ihned sdílíme na sociálních sítích - zajímavé podněty jsou zkrátka všude okolo nás. Základem dobré konverzace je soustředění. Ti, kteří v komunikaci vynikají, umí udržovat oční kontakt a ptají se na otázky. Jsou hlavně skvělými posluchači a my tak máme pocit, že se doopravdy zajímají.

Jsou zběhlí v tom, co se děje

A nemyslíte tím politiku nebo zdravotní krizi. Může jít o cokoliv, co je baví. Sledují zajímavé známé osobnosti na Twitteru, čtou blogy a novinky v oboru, který je zajímá, nebo možná zrovna slyšeli nějaký kontroverzní podcast, o který se s vámi rádi podělí. Dobrá konverzace začíná tím, že přinesete zajímavé téma ke stolu.

Nepřerušují se svými zážitky

Snažit se do druhého vcítit je potřeba k dobré konverzaci, ale přerušovat neustále něčím jako "To se mi stalo taky" a pokračovat v povídání o tom, co se stalo vám, druhého zrovna neoslní. Pokud za vámi jde někdo s problémem, neodvádějte pozornost na sebe.

Nebojí se zeptat na to, co nevědí

Asi to znáte, v půlce konverzace někdo zmíní něco, o čem vůbec nemáte ponětí, a vy buď nechcete vypravěče přerušovat, nebo je vám trapné zeptat se, co tím vlastně myslel nebo co to znamená. Lidé, kteří jsou zkušení konverzátoři, počkají, až dotyčný domluví, a nebojí se v konverzaci vrátit a doptat se. Když to totiž neuděláte, je dost možné, že vám unikne důležitá pointa a konverzace zbytečně vyšumí.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama