reklama

Jsme to, co si přejeme. Co o nás prozrazují naše sny?

Každý má své touhy a přání. Někdy se ale za tím, o čem sníme, skrývá vlastně úplně něco jiného. Totiž to, co doopravdy potřebujeme. Jen to často nedokážeme vidět jasně.

Foto: iStock

Nemusíme odejít z práce, vydat se na cestu okolo světa nebo utratit úspory v drahém resortu, abychom realizovali to, po čem naše duše prahne. Občas je krok ke spokojenosti na dosah ruky, jen ho nevidíme.

Nechcete už dřepět v kanceláři a představujete si, jak dáváte výpověď, kupujete si letenku na druhý konec světa a poznáváte vzdálené krajiny? Díky zážitkům se vaše mysl uvolňuje, přestáváte se trápit zbytečnostmi a žijete konečně naplno? Pak si zkuste jednou doma zapomenout mobil. Efekt bude velmi podobný: soustředíte se totiž na tady a teď, nebudete mít pocit, že jste pořád k dispozici.

Pokud se ve výše napsaném poznáváte, třeba potřebujete přeorganizovat čas, který bude patřit jen vám, nikoliv dát výpověď a změnit celý život. Ten, kdo sní o nadměrném bohatství, si často totiž jen přeje uniknout každodenním starostem a pořádně si odpočinout. Neuvědomuje si, že velký majetek znamená tvrdou práci a odpovědnost.

Co o nás říkají naše přání

Kdykoliv po něčem toužíme, je to ukazatel. Banálně vzato, třeba ten, kdo prahne po luxusních autech a oblečení, potřebuje uznání ostatních. Jindy se za svoje přání stydíme, protože se bojíme, že okolí budou připadat směšná. Tak je v sobě potlačíme a raději zaměníme za něco, čeho můžeme dosáhnout sami: úspěch v kariéře, pořízení si okázalého předmětu, vydání se na exotickou dovolenou nebo zhubnutí.

Fantazírovat je zdravé. Do určité míry.

Důvod, proč se stydíme za své sny, vznikl kde jinde než v dětství. Když jsme prozradili, po čem toužíme, mohli nás dospělí zpražit. "Nevymýšlej si, nefantazíruj!" Ale právě budování vzdušných zámků je živnou půdou kreativity, schopností mozku si představovat něco, co zatím neexistuje. Bez toho by dnes nebyl žádný výdobytek techniky a byli bychom stále na úrovni pravěkých lidí. Takže jen si vymýšlejme. Problém nastává až tehdy, kdy se snění přehoupne do stavu, kdy ztratíme kontakt s realitou a nejsme v realizaci svých přání dlouhodobě konstruktivní. Kdo utíká do vymyšlených světů, se necítí v realitě příjemně. Psychika se tak brání vůči rozdílu mezi přáním a zraňující skutečností.

Jak realizovat své sny

Předně pochopit, že se nemusí všechny naplnit. Třeba milujete historické knihy a filmy a rádi byste cestovali strojem času. Zatím takový sen realizovatelný není, ale proč o tom nefantazírovat? Na druhou stranu ti, kdo si přejí třeba naučit se renesanční tance, si mohou stanovit plán s termínem, do kdy se chtějí naučit základní kroky, co k výuce potřebují a tak dále. Čím konkrétnější, tím lepší. Sny se mohou plnit, ale jde jen o to, přivést je k životu. Po krůčcích, pomalu, někdy s pocitem, že se vracíme zas na začátek. Ale neexistuje žádná zkratka ke štěstí.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama