reklama

Jak začít s podnikáním?

Kolik bylo podnikatelů a podnikatelek, kteří s prvním úspěchem mysleli, že jim patří svět a nic je nemůže překvapit? Po prvním úspěchu často přijde také první porážka, která ovšem může být i poslední.

Foto: Profimedia.cz

Nemají-li vás příliš zaskočit náležitosti, které se váží k začátkům podnikání, je na místě dát na jednoduchou radu - stát nohama na zemi. Zní obyčejně, ale o to hůře se plní…

Nadšení vs. realita

Kolik bylo podnikatelů a podnikatelek, kteří s prvním úspěchem mysleli, že jim patří svět a nic je nemůže překvapit? Po prvním úspěchu často přijde také první porážka, která ovšem může být i poslední. Pak už je pozdě vracet se zpět a studovat rady odborníků.

Co doporučují zkušení podnikatelé a úspěšné podnikatelky?

  1. Poznejte přítele i nepřítele - zjistěte si, jestli váš nápad, který chcete změnit v podnikatelský záměr, není již vyčerpán - tedy, zda na trhu není víc vám podobných a jen těžko byste hledali skulinu. Průzkum trhu je zásadní a nehodí se jen v začátcích - konkurenci je třeba mapovat, pravidelně sledovat a ideálně být o krok před ní. Zároveň potřebujete mít dobré povědomí i o potenciálních zákaznících, dodavatelích (ne všechno budete chtít a/nebo moci dělat sami), finančních možnostech, které se nabízejí apod.
    Věnujte proto dostatek času a případně i prostředků na ověření, zda má váš nápad potenciál přežít a uspět. Můžete do něj investovat „jen" svůj čas a skutečně poctivě prozkoumat, zda na trhu existují podobné služby nebo produkty, jak jsou úspěšné, jak s nimi pracuje konkurence apod. Nástrojů je řada - tím, který máte snadno po ruce, je internet. Zde naleznete jak statistiky, tak aktuální průzkumy trhu ale i benchmarkingové studie. Další možností je obětovat určitý obnos finančních prostředků a zadat průzkum odborníkům, kteří práci odvedou za vás.
  2. Nestavte na vodě, ale na byznys plánu - jak jej sestavit? Přistoupíte-li k němu poctivě a realisticky, půjde o náročnější seminární práci, která se ale vyplatí.  Podnikatelský plán sice není nutný k tomu, abyste mohli získat živnostenský list a začali podnikat, ale bez něj můžete stejně rychle skončit, jako začít (nepočítáme-li ztráty neboli dluhy).
  3. Investujte (a půjčujte si) s rozmyslem - banky sice v současnosti úvěry nenabízejí tak ochotně jako v minulosti, ale s dobrým podnikatelským záměrem by neměl být problém půjčku od banky získat. Zvažte, jaké investice jsou pro zahájení podnikání a naplňování podnikatelského plánu skutečně zásadní a jaké lze udělat postupně. Neznamená to, že se máte spolehnout jen na vlastní prostředky nebo si půjčovat od přátel a rodiny (a třeba si je nesplácením nadobro znepřátelit).
    Paralelně s podnikatelským plánem si zpracujte plán finanční - ideálně v různých variantách - a nechte si poradit. Řadu doporučení ochotně poskytnou zkušení podnikatelé, inspirativní případové studie najdete i online. Věřte tomu, že podobný případ jako vy - tedy nedostatek prostředků na realizace velkých podnikatelských snů - řešili už mnozí před vámi.

Více se o začátcích podnikání dozvíte ZDE!

Dále si přečtěte:

Máte plán? Nezapomeňte prověřit konkurenci!

Inspirujet se v zahraničí?

Chcete se o začátcích podnikaní dozvědět více?

Zdroj: www.zivotnapadum.cz

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama