reklama

Hledáte práci? Na tohle se u pohovoru neptejte

Jak se chovat u pohovoru, na jaké otázky se připravit a co říkat, jste už slyšeli mnohokrát. Co ale naopak v žádném případě neříkat?

Foto: Thinkstock

O tom, jak dopadne pracovní pohovor, rozhoduje spousta drobností. Kromě vašich předpokladů pro danou pozici si personalisté všímají i toho, zda jste dorazili včas, máte vhodné oblečení, jste upravení nebo se chováte nestrojeně.

Zároveň nezapomeňte, že pohovor začíná už vaším příchodem do firmy. Každý její zaměstnanec je v této chvíli důležitý. O místo vás může připravit i to, že se neurvale nebo arogantně zachováte k recepční, nebo nepozdravíte zaměstnance, které potkáváte. 

Během pohovoru se snažte chovat přirozeně a usměvavě. Kromě stěžování na předchozího zaměstnavatele se rovněž snažte vyhnout následujícím pěti otázkám.

1) Jaký bude plat?

Otázka ohledně výše platu by samozřejmě během pracovního pohovoru měla zaznít. Důležité ale je dobře ji načasovat. Ptát se na to, kolik budete brát, není podle personalistů vhodné během prvního kola pohovoru. Mohlo by to totiž vzbudit dojem, že se ve skutečnosti nezajímáte o práci, ale pouze o peníze.

Pokud se vás na peníze během prvního setkání sami zeptají, snažte se vyhnout konkrétní odpovědi třeba tím, že v současné chvíli nemáte ještě jasnou představu. Snažte se hovor stočit jiným směrem. Ptejte se na detaily o společnosti a na konkrétní povinnosti pozice, o kterou se ucházíte.

2) Mohu pracovat z domova?

Práce z domova se v poslední době stává čím dál populárnější. Díky 'home office' se do pracovního procesu mají šanci zařadit i indisponovaní lidé, či ženy na mateřské. V některých firmách se běžně nabízejí jako jeden z benefitů. Pokud z inzerátu nevyplynulo, že taková výhoda bude k dispozici i pro vás, neptejte se na ni během prvního kola pohovoru. Proč? Mohli byste mylně vzbudit dojem, že vás zajímá především to, jak si uspořádáte soukromý život. 

3) Když budu mít hotovo, mohu odejít dřív?

Pokud přijde čas na vaše dotazy, neptejte se ani na to, zda můžete přijít a odejít dřív, pokud nebude tolik práce. Prostor na dotazy využijte k tomu, že přítomné přesvědčíte o svých kvalitách. Raději se tedy zaměřte na to, jak propagovat svoje schopnosti, ne svoje potřeby. 

4) Kdy mě čeká povýšení a zvýšení platu?

Otázky ohledně možností vašeho postupu a růstu by samozřejmě během pohovoru měly zaznít. Ambice nejsou na škodu, naopak. Není ale vhodné s nimi začít hned na začátku výběrového řízení, ale správně je načasovat. Zatímco v pozdějším stádiu výběrového řízení to může na potenciálního šéfa zapůsobit, na začátku to může vypadat, že o nabízenou pozici nemáte ve skutečnosti zájem, ale míříte rovnou výš. 

5) Jaké budu mít benefity?

Do kategorie dotazů, které by během prvních setkání nikdy neměly zaznít patří i ty, které se týkají benefitů. Neptejte se na ně z těch samých důvodů, kvůli kterým se neptáte na peníze. Stravenky přece nerozhodují o tom, zda vás nabízená práce bude bavit, nebo ano?

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama