reklama

Jak si přivydělat na mateřské, odpovídají čtenářky

Jak si přivydělat na mateřské? Zeptali jsme se za vás. Přinášíme zkušenosti dvou maminek, které prací na mateřské dokázaly směle dorovnat rodinný rozpočet.

Foto: Thinkstock

Jak si přivydělat na mateřské? Zeptali jsme se za vás. Přinášíme zkušenosti dvou maminek, které prací na mateřské dokázaly směle dorovnat rodinný rozpočet.

Nejprve si pojďme připomenout, jak se to má s přivýdělkem na mateřské a zdali maminky mohou podnikat/si přivydělávat neomezeně.

Nepřijdu o mateřskou, když začnu pracovat/podnikat?

Výše výdělku mateřské resp. rodičovské dovolené není nijak omezena a peněžitá pomoc v mateřství se nekrátí, jinými slovy - přivydělat si na rodičovské dovolené můžete jakoukoli částku, o rodičovský příspěvek v žádném případě nepřijdete!

Jak tedy začít podnikat (z domova)?

Hodláte-li na rodičovské začít pracovat, máte samozřejmě dvě možnosti: Nechat se zaměstnat, nebo začít podnikat tzv. "sama na sebe". V obou případech ovšem musíte vyřešit hlídání vašeho miminka, a to se, ruku na srdce, řeší lépe, když budete pracovní činnost vykonávat z domova. V takovém případě totiž stačí, když se o vašeho potomka postará babička, tchyně, nebo chůva.

Naučte se vést účetnictví a fakturace: Účetní program zdarma najdete ZDE >>

Ale co dělat? Potřeby maminek jsou dané, je třeba začít s takovou činností, která se negativně nepodepíše na péči o potomka a v nejlepším případě ani příliš časově neomezí čas, který s miminkem maminka může a potřebuje trávit. Proto se stále více maminek začíná zajímat o vedení účetnictví. Je to totiž ideální forma pracovní činnosti, která vás nenutí docházet do zaměstnání. S klienty, kterým se o vedení účetnictví staráte osobně, se stačí vidět zřídka, vše se dá vyřešit po mailech či telefonu.

Čtenářky odpovídají:

Osobní zkušenosti s vedením účetnictví na mateřské mají i čtenářky Olga Molnárová a Lenka Novotná, které nám odpověděly na pár otázek:

V jakém oboru nyní podnikáte, čemu se konkrétně věnujete?

Olga: Moje firma je zaměřena na vedení účetnictví pro podnikatele (živnostníky i společnosti) i pro neziskové subjekty, zpracování mezd i daňových přiznání. Klienty jsem získávala nejprve přes inzeráty, teď už je většina nových klientů na doporučení těch stávajících.

Lenka: Na mateřské dovolené jsem začala podnikat v oboru vedení účetnictví a daňového poradenství, které pravidelně zpracovávám pro své klienty. Většinu z nich jsem sehnala na doporučení známých a stávajících (spokojených) zákazníků. Musela jsem zase oprášit své účetní vědomosti, změny v zákonech se doučit, ale nebylo to tak těžké. Navíc jsem si říkala, že oprášené účetní znalosti se mi budou hodit ve chvíli, kdy se zase budu vracet zpět do práce.

Jak tato práce zlepšila vaši rodinnou ekonomickou situaci během mateřské/rodičovské dovolené?

Olga: Díky vedení účetnictví při mateřské i rodičovské dovolené jsem se dostala "platově" na stejnou úroveň, jakou jsem měla v zaměstnání.

Lenka: Podnikat jsem začala hlavně proto, abych vylepšila náš rodinný rozpočet, což se zatím daří a doufám, že dařit bude i nadále. Co si budeme povídat, vše je čím dál dražší (věci pro malé děti dvojnásobně) a zvýšení rodičovského příspěvku určitě není v plánu. Do budoucna bych ráda rozšířila řady stávajících zákazníků a tím tak rodinný rozpočet ještě více vylepšila.

V jaké fázi mateřské/rodičovské dovolené jste začala pracovat?

Olga: Začala jsem pracovat hned na začátku rodičovské dovolené u svého prvního dítěte. U svých prvních dvou klientů (neziskových organizací) jsem pracovala už před nástupem na mateřskou dovolenou na dohodu o provedení práce.

Lenka: Když jsem si byla vyřídit živnostenské oprávnění, měl malý 2 roky, takže jsem začala podnikat až v závěru rodičovské dovolené (poslední rok).

Jak stíháte péči o dítě/děti?

Olga: Během dne se starám jen o děti, účetnictví pak věnuji večer (i noc), když děti usnou. Když mám chvilku volnou i přes den (např. když děti usnou nebo jsou u dědy či babičky), snažím se jí vyplnit taky účtováním.

Lenka:  Má péče o dítě se tím, že jsem začala podnikat, nijak nezměnila. Pracuji hlavně v noci, když malý spí, takže přes den jsme stále spolu a mám stejný režim jako ostatní mámy na mateřské s malými dětmi. Jedno dopoledne v týdnu chodí malý za dětmi do jesliček, takže mám možnost i tento "volný" čas využít pro práci. Samozřejmě velký dík patří také mým rodičům, kteří fungují jako hlídací babička a dědeček. Bez nich by to bylo mnohem složitější.

Jaký využíváte software?

Olga: Pro účtování i mzdy používám od začátku Money S3.

Lenka: Dlouhou dobu jsem hledala vhodný software a nakonec vyhrálo Money od Cígler software. Důvody, proč jsem si jej vybrala, byly minimálně dva. Jednak měl nejzajímavější cenovou nabídku, což v mém případě rozhodovalo. Stáhla jsem si tedy demoverzi a když jsem si program spustila, bylo rozhodnuto.

Jak dlouho trvalo, než jste jej technicky zvládla?

Olga: Program mi nedělal vůbec žádné problémy. Pracovali jsme s ním v rámci studia na obchodní akademii, takže jsem už byla zvyklá na "filozofii" programu. Při studiu na VŠ jsem měla možnost pracovat s jinými programy, ale ty mi přišly buď předražené, nebo tzv. moc "klikací" - zdálo se mi, že jsem musela o moc víc klikat, než jsem došla k nějakému výstupu, např. zobrazení položek deníku, výstupy na tiskárnu atd.

Lenka: I přesto, že jsem měla pocit, že prostředí dobře znám, nakonec mi chvíli trvalo, než jsem si na něj zvykla. Přeci jen některé věci byly odlišné, tak jsem si musela postupně proklikat všechny nabídky, abych přesně věděla, kde co najdu. Šlo spíš ale o to, abych zrychlila svou práci s programem, nikoliv, abych se učila, jakým způsobem navést fakturu apod. Nastavit a zavést prvního zákazníka byla pro mě výzva.

Párkrát jsem musela volat i na hot linku, ale vždy mi skvěle poradili, takže jsem bez problémů mohla v práci pokračovat. Se softwarem jsem moc spokojená, naprosto vyhovuje mým požadavkům a také požadavkům mých zákazníků. Ještě se nestalo, že bych tam nenašla odpovídající sestavu či nějakou analýzu apod..

Začátky vašeho podnikání vám usnadní například:

Intuitivní český účetní program, který je zdarma ke stažení ZDE >>

Výše doporučený účetní program se snadno ovládá a je přehledný - proto se obzvlášť hodí pro začátečníky.

Naučíte se v něm jednoduše vést daňovou evidenci i podvojné účetnictví, fakturovat, spravovat firemní kontakty, zpracovávat mzdy a mnoho dalšího. Výhodou je, že k němu výrobce zpracoval podrobné nápovědy, desítky vzorových příkladů i polopatické videonávody. Pokud to chcete vzít vážně hned od začátku, stačí navštívit jedno ze začátečnických školení.

A když vás účetnictví na rodičovské dovolené chytne a získáte potřebnou praxi, můžete si časem pořídit živnostenský list a otevřít vlastní účetní kancelář.

zdroj: money.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Naučte se konečně mluvit: 5 základních pravidel

Práce z domova: Jak pomůže vám a jak zaměstnavateli?

10 kroků k úspěchu: Co musíte udělat a čeho se vzdát

--------------------------------------------------------------------------------

Kde najít volná pracovní místa?

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama