reklama

Jak se nezbláznit na mateřské? Začněte podnikat

Také máte kolem sebe spoustu žen, které nesnášejí svoji práci? Nebo jste jednou z nich? Mateřská dovolená je ideální příležitostí, kdy to můžete změnit.

Foto: Žena

"Mateřská dovolená je ideální čas na to, aby si žena nezávazně zkusila něco, co ji opravdu baví a zajímá," říká dvojnásobná maminka Marta Plecitá, která si během mateřské založila vlastní firmu, která teď uživí celou rodinu. Známe její cestu k úspěchu.

"Vystudovala jsem Vysokou školu ekonomickou a nedostudovala žurnalistiku. Poté jsem začala pracovat v marketingu a měla jsem svou práci ráda, byla kreativní a vždycky jsem kolem sebe měla spoustu prima lidí. V té době by mě vlastně ani nenapadlo, že se sem po mateřské nevrátím," vypráví Marta Plecitá.

Nepatří tedy k těm ženám, které se ve své stávající práci trápí, nesnáší ji a tajně sní o tom, že jednou vypadnou z kanceláře a zařídí si někde v horách na Šumavě firmu na výrobu domácích marmelád. A přesto se na mateřské odhodlala chytit se svého nápadu a vyzkoušet, jaké to je mít svoji firmu, sama o všem rozhodovat a zároveň být sama svým pánem.

Zapojil se i manžel

Jednoduše šla a založila malou rodinnou firmu Veselá Nohavice, která šije a prodává oblečky pro děti. Firma a e-shop funguje tři roky a plně zaměstnává nejen Martu, ale také pět švadlen, a dokonce i Martina manžela, který kvůli tomuto projektu dokonce seknul s prací manažera v telekomunikacích.

"Původně to měla být jen zábava a recese, ale najednou se ukázala jako životaschopná a nabobtnala mi pod rukama v živou firmu. Zjistila jsem, že pocit, že jsme vyrobili něco hmotného, z čeho mají lidé radost a užitek, je nenahraditelný," vypráví Marta a dodává, že alespoň zamyslet se nad tím by doporučovala každé ženě, která není se svým životem tak úplně spokojená.

Úspěch versus uklizený byt

"Život máme jen jeden. Říká se, že na smrtelné posteli lidé často litují toho, co neudělali, nikoli toho, co udělali. Často jen proto, že měli strach ze změny. Někdy je potřeba nejdřív opustit něco starého, aby se postupně uvolnil prostor pro něco nového naplňujícího. Tak je to s muži i s prací. Mateřská je navíc ideální časoprostor pro to, aby se žena podívala na svou profesi novýma očima a případně něco nového nezávazně zkusila."

Čtěte také: Mateřská je náročnější než práce. A manžel to nechápe

Marta má vlastní firmu a dva syny (tříletého a šestiletého), ale žádná superžena prý není. Aby se všechno dalo zvládnout, je potřeba se občas něčeho vzdát. Třeba vzorně uklizené domácnosti: "Skloubit děti a práci ku spokojenosti všech je možná neřešitelná rovnice. Pořád je potřeba hledat kompromisy a zvažovat priority. Pro mě jsou děti rozhodně na prvním místě, užívám si, jak rostou a chci s nimi být co nejvíc. Zároveň nechci nechat zákazníky čekat a dělám maximum pro to, aby bylo naše zboží perfektní. Nejvíc to asi odnáší můj spánek a také domácnost."

Nezničte si vztah

Pokud se vrhnete do soukromého podnikání a ještě navíc zapojíte manžela, může vás to ale stát víc než jen pořádek v kuchyni. Může se totiž stát, že spolupráce s vlastním mužem pěkně zacvičí s vaším vzájemným vztahem. I Marta Plecitá se s tím musela vyrovnávat: "Pro vztah je to náročné, mnohem víc se ukážou neshody a rozdíly mezi vámi. Jde to brát buď jako problém nebo jako možnost pracovat na sobě a růst společně. My se snažíme o to druhé."

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 vět, kvůli nimž byste nejraději zabila svého šéfa

Proč se ženy učí cizí jazyky lépe než muži? Víme to!

Chcete otěhotnět? Pijte červené víno!

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama