reklama

Někdo vás ponižuje a žertuje na váš účet? Naučte se reagovat

Po rozhovoru s někým takovým jste úplně vyšťavení a cítíte se nepříjemně.

Foto: Shutterstock

Každý z nás má svého vlastního jízlivce. Tatínka, co si přece dělá jen legraci z vaší postavy, partnera, který si rád ve společnosti zažertuje na váš účet, nebo kolegyni, co s humorem vypíchne, jaká jste to vlastně nešika.

Jak na takové výpady, které mohou ztrpčovat život i přesto, že to vlastně "všichni myslí dobře", reagovat?

Vyhodnoťte správně situaci

Opravdu se vás snaží urazit, nebo došlo jen k nedorozumění? K ironii a sarkasmu často přistupujeme tehdy, když se bráníme hněvu, podráždění, strachu. Jízlivost nám dává možnost kontroly, je to obrana před okolím. Když tuhle skutečnost víte, dokážete odhadnout, zda dotyčný měl záměr vás skutečně urazit, nebo jeho nejapný žert je jen způsob, jak se vyrovnat s nějakou nepříjemnou emocí.

Ignorujte to

Nejjednodušší rada, ale není vždy snadné ji dodržet. Každopádně, když vás chce někdo shodit a odpovíte mlčením, neposkytnete mu zadostiučinění. Pro člověka, co chce jízlivými poznámkami provokovat, je nedostatek pozornosti největším trestem.

Komunikujte konstruktivně

Sarkasmus je záludný v tom, že někdo říká něco, ale myslí to úplně jinak. Jsme pak zmatení a v onom sdělení se nevyznáme. Nejlepší je vrátit společníka zpátky do reality. Například na kousavé prohlášení: "Když tomu tak perfektně rozumíte, nechcete tomu tady šéfovat místo mě?" odpovězte: "Netvrdím, že problém chápu lépe než vy. Moje řešení by ale mohlo přinést užitek pro celou firmu."

Dejte najevo, že se vám to nelíbí

Pokud nejapné poznámky přerostou mez toho, co jste ochotni akceptovat, neduste v sobě hněv. Na výpady nereagujte tím, že se budete obhajovat, ale řekněte na rovinu, že si nepřejete, aby s vámi takhle někdo mluvil.

Pochopte, jaká je motivace

Někdo dělá jízlivé poznámky pořád, protože je to jeho obrana, na kterou si už prostě zvykl. Jiný používá sarkasmus jako formu manipulace, kdy nechce říct na rovinu, co si myslí. Někdo vás chce jen vyprovokovat. Ať už je za nepříjemnými, rádoby vtipnými řečmi cokoliv, neztrácejte svou vnitřní rovnováhu. Lidé, kteří vás chtějí ve vtipu ponížit, totiž nejistotu cítí na sto honů a sází na tohle slabé místo. To, že zůstanete v klidu, vás před nimi bude chránit jako brnění.

Banga: Děti píšou otřesné věci, domácího násilí je strašně moc. Zachránila mě ulice | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama