reklama

Jak dotahovat věci do konce. A začít s tím hned

Všichni jsme tak trochu lenoši. Čtete si právě tenhle článek na mobilu, i když budík zvonil už před 20 minutami? Vítejte v našem světě. Dobrá zpráva je, že i tenhle návyk se dá změnit.

Foto: Shutterstock

Chování, které opakujeme, posilujeme. Je snazší získat to špatné, protože je postavené na okamžitém uspokojení slasti. O deset minut déle ležet v posteli, sníst další tabulku čokolády, prosurfovat další hodinu na internetu.

Náš život je sledem návyků a rituálů, takže by se dalo říct, že do jisté míry určují náš osud. Jádro každého zvyku tvoří tři složky: motivace, opakování, odměna. Abyste mohli nějaké své chování změnit, musíte si nastavit funkční model motivací a odměn.

Mentální fitness

Vnímejte své chování a procvičujte nové návyky. Když dnes vstanete na prvním zazvonění budíku, zítra to půjde snáz a pozítří ještě lépe. Motivací bude dobrý pocit ze sebe sama, kdežto když zase strávíte desítky minut prohlížením sociálních sítí, uvědomujte si, jak se pak cítíte.

Okamžité uspokojení potřeb nás odvádí od toho, co je pro nás skutečně důležité. Chcete se dívat zase na legrační video se zvířátky místo toho, abyste konečně vyřešili nepříjemný pracovní úkol? Čím víc své povinnosti odkládáme, tím horší pocit pak ze sebe máme. Nabaluje se jako sněhová koule, až jsme úplně paralyzováni a nemůžeme udělat absolutně nic.

Méně je více

Začněte tím, že si odpustíte. Pocit viny není tím nejlepším dlouhodobým zdrojem motivace. Pak svůj větší úkol rozdělte na menší, které vykonáte snadno. Například: "napsat úvod k prezentaci" místo "udělat prezentaci". 

Zařaďte pravidelné přestávky, které budou mít pevný časový limit. V pěti minutách odpočinku můžete klidně sledovat i ta legrační videa.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama