reklama

Hrozí vám exekuce? Poradíme, jak se jí vyhnete

Přinášíme několik typů, jak se postavit případné exekuci, ale hlavně jak se před ní ochránit.

Foto: Isifa/Thinkstock

Asi každý má před výrazem exekuce značný respekt. Často však více ten, komuž moc nehrozí. Ať už máme jakékoliv pocity, je potřeba vědět, jak se k ní postavit a hlavně jak se před ní ochránit. Nebo pomoci těm, kterým hrozí.

Hlídat platby

Nejlépe si platby ohlídáme tak, že zadáme přímo z účtu trvalé příkazy. Protože toho všichni máme k placení až nad hlavu, je to nejjistější způsob, jak na nic nezapomenout. Znamená to samozřejmě mít na účtě dostatek peněz, aby mohly odcházet všechny měsíční platby.

Upomínky neignorovat

Když už se nám stane, že na něco zapomeneme nebo se dostaneme do situace, že v daném měsíci nemůžeme něco zaplatit, musíme to okamžitě řešit. Rozhodně nedělat mrtvého brouka a doufat, že když nepřišla upomínka, že na nás zapomněli. Oni totiž nezapomenou nikdy. Náš malý dluh se tak může zbytečně dostat do velkých čísel a nadělit nám mnoho bezesných nocí.

Pokusit se jednat

Dluhy se opravdu samy nevyřeší. Bez aktivního přístupu účastníka a vyhýbání se komunikaci s věřitelem se dostaneme na dno propasti. Velmi rychle. Z počátku je potřeba hlavně svěřit se svým nejbližším, kteří mohou pomoci, možná i finančně, ale rozhodně alespoň psychicky. Musíme mít pocit, že v tom nejsme sami, že naše okolí se nám snaží pomoct. Před dluhy nelze utíkat. Většina Čechů se za své dluhy stydí, proto často zbytečně narůstají. Řešení se najde vždycky, jde o to, kolik nás bude stát navíc. A v tom hraje obrovskou roli čas.

Dluhová spirála

Příčiny zadlužení bývají různé. Vzít si úvěr na bydlení, jednu ze základních potřeb člověka, se dá nazvat "správným dluhem". Ale protože je to rozhodnutí často na celý život, je nutné reálně zvážit, zda na to budu mít i do budoucna. Ale tím, co lidi nejčastěji vtáhne do dluhové pasti, jsou půjčky na spotřební zboží, dovolenou, auto, prostě na věci, které nejsou nezbytně nutné.

Zabezpečte svou rodinu proti nepřízni osudu. Poradíme vám ZDE >>

Třeba před vánoci jsou lidé ochotni se zadlužovat jen proto, aby si mohli udělat pěkné vánoce. Jak dlouho jim ten pocit štěstí a pohody ale vydrží? Velmi často pak nastane situace, kdy je nutné vytloukat klín klínem, tedy dluh dalším dluhem. U bankovních ústavů v té době již nelze cokoliv dostat, a tak mnozí podlehnou nabídkám na rychlou půjčku jinde. Ve finále pak přeplatí tu svoji dovolenou či vánoční dárky mnohonásobně.

Aktivní přístup

Pokud se ocitneme v dluhovém vlaku, je potřeba ho alespoň zpomalit, než ho úplně zastavíme. Odborníci se shodují, aby se nejprve dlužník pokusil spojit s věřitelem a snažil se s ním situaci řešit. I splácení po malých částkách je lepší než se splácení zcela vyhýbat. Je možné se domluvit na splátkovém kalendáři, odložení plateb a podobně. Vždy je nejlepší probrat to osobně s člověkem tváří v tvář, nikoliv z důvodu obav to řešit "jen" neosobně.

Když už exekuce nastane

Je třeba si uvědomit, že nenastane jen tak, ze dne na den. Vyzvedávat si poštu. Pokud se z nějakého důvodu člověk nenachází v místě trvalého bydliště, není ještě nic ztraceno. Je možné si na obecním úřadě zapsat do centrální evidence obyvatel doručovací adresu, nebo si zaevidovat zdarma na Czech Pointu datovou schránku.

Je vedeno řízení?

Pokud máme pochybnosti, lze to jednoduše zjistit. Za poplatek je možné nahlédnout do Centrální evidence exekucí nebo navštívit okresní soud podle místa trvalého bydliště. Pokud zjistíme, že řízení probíhá, je třeba bez prodlení kontaktovat exekutora a začít situaci řešit. Všechny soudní exekutory lze najít na stránkách exekutorské komory.

Abychom nepřišli o střechu nad hlavou

Často se stává, že tušíme, že někdo má problém. Pokud je to příbuzný, se kterým žijeme třeba i ve společné domácnosti, je třeba si o tom promluvit. Své závazky ho přijměme plnit a jasně mu dejme najevo, že jeho problém už není tak zcela jeho. Dáme dlužníkovi v tu chvíli jasně najevo, že o svůj majetek kvůli němu nemíníme přijít. Pokud exekutor uvidí, že má dlužník zájem dluhy splácet, nejspíš nebude mít důvod postupovat razantně a zajišťovat jeho majetek a prodávat ho v dražbě.

Vyplatí se schovávat účtenky

Kdyby přece jen k takové situaci došlo, a exekutor přišel zabavovat do našeho bytu, vyplatí se nám, pokud si schováváme veškeré doklady od věcí, které jsme koupili z vlastních peněz. Při zabavování movitých věcí dlužníka totiž můžeme prokázat, co patří prokazatelně nám. Průkazným dokladem je faktura, paragon nebo jiný doklad vystavený na naše jméno. Tyto věci by byly exekučního řízení ochráněny. Případně je možnost, že třetí osoba dosvědčí, že se jedná výhradně o námi pořízené věci.

Daniela Kočí, finanční poradkyně Partners

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Topíte se v mailech? Odborníci z Googlu radí, co s tím

10 vět, které byste nikdy neměli říkat v práci

5 rad, jak konečně začít šetřit a hlavně ušetřit

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama