reklama

Harašení v práci. Víme, jak se ubránit

Jak to vlastně vypadá, když mužským kolegům v práci  sexuálně "haraší"

Foto: Profimédia

Jde o téma, které už se nějakou dobu probírá i v našich zeměpisných šířkách. Situace není vyhrocena tak, aby byl muž nařčen ze sexuálního harašení, jestliže pomůže ženě do kabátu, případně z něho, ani nejsou řešeny případy, kdy dá chlapeček ve školce pusinku holčičce, ale jde o problém poměrně často diskutovaný a problematický.

Každý z nás je jiný a chápe různé situace po svém. Tam, kde je někdo schopen nadhledu, se může jiný cítit nepříjemně, případně trapně. Je pravda, že muži si na podobné problémy příliš často nestěžují. Někdy jim jsou chvilky, kdy  spolupracovnice či nadřízená hodnotí jejich oblečení a „náhodně" se jich dotýká, příjemné, jindy si toho ani nevšimnou a většinou to neřeší. V podobné situaci však již mnohá žena reaguje jinak.

Je pravděpodobné, že v zaměstnání, ve kterém trávíme denně osm i více hodin, vzniknou mezi kolegy i šéfy určité vztahy. Je otázkou vkusu a tolerance, co ještě patří mezi ty obvyklé a co už je mírně řečeno „mimo".

Pozor na šéfy

Výzkumy ukázaly, že oběťmi sexuálního harašení v práci jsou z více než devadesáti procent  ženy a bývá převážně vedeno ze strany jejich nadřízených. Obtěžovaná osoba se velmi často o tomto problému stydí mluvit, hledá chybu u sebe a celá situace je jí pochopitelně trapná. Mnohdy si neuvědomí, že už vtipkování s erotickým podtextem a různé dvojsmyslné poznámky se mohou časem stupňovat a je proto důležité zamezit jim hned v počátku. Pokud k tomu nedojde, bere to protějšek jako tichý souhlas a chování stupňuje, dochází zprvu k „náhodným", později už nezakrytě cíleným dotekům, ojedinělá nejsou pak ani znásilnění.

Každá žena i muž si musí uvědomit, že jako sexuální obtěžování, neboli „harašení" se označuje chování se sexuálním podtextem, které je nepříjemné a dotyčný si jej nepřeje.  Co máme dělat, abychom takovému chování v práci zamezili?

Ohraďte se!

Přátelské povahy, které mají tendenci se druhých dotýkat, ač tím nic dalšího nemyslí, musí přemýšlet, zda jejich chování nemůže být druhou stranou vyloženo jinak. Dále není vhodná tolerance dvojsmyslných vtipů a je potřeba to jejich šiřiteli dát jasně najevo. Třeba budete označeni za „suchara", ale asi nebudete do budoucna objektem k dalšímu obtěžování.

Pokud však  k němu dojde, mějte na paměti, že to není vaše chyba,  poraďte se s přáteli, případně s psychologem a rozhodně uvědomte o celé situaci příslušné nadřízené orgány.






"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama