reklama

Fragment: Vyšší DPH se do cen knih nepromítne

Vyšší DPH se do cen knih nepromítne, časem však ubude kvalitních titulů

Foto: Home4design.cz

Ceny publikací a služeb knihkupectví se po změně DPH z deseti na čtrnáct procent dramaticky nezmění. Dlouhodobější vývoj však může vymazat až pětinu české produkce učebnic, skript a odborné literatury.

Jednotná hranice DPH by měla od roku 2013 činit sedmnáct a půl procenta. Toto navýšení bude pro nízkonákladovou literaturu smrtelné. „Sníží se dostupnost titulů všech žánrů v českém jazyce. Nejde jen o hledisko rozpočtu domácností. Mnohem závažnější je, že nižší prodej knihy způsobí její menší náklad a ten bude mít zase za následek další zdražení knihy, až zjistíme, že titul vůbec nemá smysl vydávat," upozorňuje Pavel Nýč z Nakladatelství Fragment.

Překročit psychologickou hranici tří set korun za knihu bude pro knihkupce risk, který je může stát ztrátu mnoha zákazníků. Proto problém nevyřeší zdražováním, ale snížením počtu titulů, především původních hodnotných publikací. Navýšení DPH se dotkne také knihoven, které upustí od nákupu některých druhů dokumentů.

Vysoké zdanění knih má například i Ukrajina, Bělorusko či Dánsko. V těchto zemích je však kompenzováno velkorysými dotacemi autorům děl i knihovnám. Podorbný návrh na státní podporu knihoven přednesl poslanec Petr Gazdík, lidé z knižního průmyslu však nevidí moc šancí na jeho prosazení. „Pokud chceme pomoci vzdělanosti, dejme na knihy nižší DPH, v Británii je sazba nulová, průměr všech zemí EU činí 7,6 procenta," říká Pavel Nýč.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama