reklama

Na co si dát pozor během pracovních schůzek?

O to, jak dopadne schůzka, rozhodují i ty nejmenší detaily. Čemu je dobré se vyvarovat, abyste zanechali dobrý dojem?

Foto: Thinkstock

Stejně jako v běžném životě, i v tom pracovním, je řada věcí, které o vás mohou zanechat špatný dojem. Pracovní jednání a schůzky sice nebývají mnohdy zábavné, přesto je důležité na své okolí zapůsobit a přesvědčit ho o profesionalitě.

Jak na to poradila webu Business Insider koučka a autorka knihy Základy pracovní etikety Barbara Pachter. 

Zapojte se

Ještě před tím než schůzka vypukne, zapojte se do hovoru. Pokud se v zasedačce sešli lidé, které neznáte a vidíte je poprvé, je konverzace před začátkem jednání nejlepším způsobem, jak se neformálně seznámit. Využijte tuhle chvilku a představte se všem. Ideální je začít s nejvýš postavenou osobou.

Během představování si stoupněte

Pokud vás bude nikdo představovat v okamžiku, kdy budete sedět, raději si stoupněte. Jednak tím dáte najevo, že si  dané osoby vážíte, jednak lépe zapůsobíte.  

Dobře se připravte

Snažte se sepsat všechny otázky, které vás napadnou. Důležité je ale i připravit si otázky na potenciální dotazy. Díky důkladné přípravě nezaváháte a okolí přesvědčíte o svojí profesionalitě.

Buďte struční

Snažte se ale říct, co potřebujete, co je nejstručněji bez zbytečných oklik. Soustřeďte se na to, abyste informaci sdělili jednou a zbytečně se neopakovali. Toho lze docílit mnoha způsoby, například si ještě před jednáním můžete napsat podrobný seznam toho, co vlastně chcete říct a co chcete zjistit. 

Mluvte nahlas

Vzhledem k tomu, že máte dokonale připravený seznam toho, co chcete říct a víte, že je i důležité říct to stručně bez zbytečného přikrašlování, byla by škoda zkazit to tichým a nevýrazným projevem

Buďte iniciativní

Pokud jste na schůzce jako host, snažte se na sebe upozornit aktivitou. V okamžiku, kdy osoba, která jednání vede, vyzve ostatní k diskusi, buďte aktivní. Ten kdo zvedne ruku jako první, se totiž mnohem snáz zapamatuje.

Zásadně choďte včas

Přesnost je výsadou králů. Pokud zpravidla chodíte pozdě, raději s tím počítejte dopředu. Malé zpoždění možná snesou vaši blízcí, i když ani v soukromí se nedochvilnost nevyplácí, rozhodně se ale nehodí v případě důležité pracovní schůzky.

Pozor na výšku židle

I takový detail jako výška židle, může zanechat dojem. Po té, co se usadíte, se rozhlédněte po ostatních a polohujte svoji židli podle nich. V ideálním případě by nikdo neměl sedět výš, a nikdo níž. Na jednání se rovněž nehodí posed s nohama přes sebe. Obzvlášť v případě žen to může rušit.

Vyhněte se konzumaci jídla

I když se jedná o pracovní schůzku, kde je zajištěno občerstvení, raději se vyhněte konzumaci jídla u stolu. Nehrozí tak, že někoho budete nepříjemně rušit šustěním, kousáním nebo třeba pachy jídla. Stejná pravidla ale samozřejmě neplatí pro pití kávy a vody, které je dovoleno a není prohřeškem proti etiketě.

Nedávejte mobilní telefon na stůl

Mobilní telefon během pracovní schůzky raději nechte v tašce či kabelce. Na stole by mohl rušit blikáním nebo zvoněním. Pokud si přesto potřebujete něco neodkladně zařídit, raději opusťte zasedačku.

Nenechávejte si otázky na konec

Dotazy pokládejte ve vhodném čase a konec jednání to není. V okamžiku, kdy je většina z přítomných na odchodu, se nic podstatného nedozvíte. Navíc už napořád můžete být ta, co zdržovala. 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama