reklama
 

Úspěch bez stresu: Přestaňte závodit i závidět

Plnit si své sny nám někdy může připadat jako soutěž, ve které se s ostatními poměřujeme, závidíme a cítíme se frustrovaní.

Foto: Shutterstock

Když se k takovým pocitům přidá netrpělivost, proč nám ještě štěstí nespadlo do klína, máme pocit únavy a nechuti k čemukoliv. Dosahovat svých cílů ale lze i jinak, v míru se svým nitrem, tempem, jaký nám vyhovuje.

Než se rozhodnete dosáhnout na nějakou metu, položte si jednoduchou otázku. Proč? V čem vám bude lépe, až budete tam, kde si přejete být? Proč chcete být povýšeni, koupit si byt, uběhnout maraton? Je to vaše skutečné přání, nebo tlak okolí? Pokud nějaký cíl, sen či touha vychází z vašeho nitra, je v pořádku vydat se na cestu za ním. Ale jestli je vaší motivací touha po uznání, chuť nebýt posledním, kdo něco nemá, či očekávání ostatních, nebudete spokojeni.

Napište si, o čem sníte

Možná vám všechny ty rady, kdy máte něco "hodit na papír", připadají trapné nebo banální. Ale opravdu to funguje. Vezměte tužku a sepište, co je vaším snem. Výzkumy ukazují, že pokud si svůj cíl sepíšete, je 60% pravděpodobnost, že se vám splní. Se svým snem se také svěřte lidem, které máte rádi. Potřebujete učinit svůj závazek veřejným, zároveň se na ně můžete obrátit o podporu.

Správné načasování

Stanovujte si cíle, které chcete splnit za rok, ale i za pět let. Buďte k sobě realističtí, pečlivě plánujte. Každý den si stanovte tři malé úkoly, co vás postupně dovedou k velkému snu.

Nechte svou mysl odpočívat

Přehlcený mozek není produktivní, kreativní, ale jenom zoufalý. Potřebujete si vypnout mobil, zavřít oči a jen poslouchat svůj dech. Zkuste to pět minut denně a uvidíte, že se vám bude lépe přemýšlet.

Stále si to přeji?

Čas od času se sami sebe zeptejte, zda cesta, kterou jste si za svým snem vybrali, je to pravé. Třeba se potřebujete vydat někam úplně jinam. Není to selhání ani neúspěch, pamatujte, že svým nejspolehlivějším navigátorem jste stále vy sami.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama