reklama

Syndrom práce z domu: Pracujeme déle, ale s menší efektivitou. Co s tím?

Přes den se nezastavíte, snažíte se plnit všechny povinnosti svědomitě, ale stejně padnete večer do postele s pocitem, že jste vlastně nic pořádného neudělali? Home office vyžaduje jiný rytmus a řád, než jaký znáte z pracovního prostředí. Víte, jak z pracovního dne i doma vytěžit maximum?

Ilustrační foto Prohlédnout grafiku
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Je tady další den po vyhlášení nových opatření, kdy mnozí z nás pracují z domu, a motivace k větším výkonům začíná pomalu, ale jistě klesat. Pravidelné projíždění sociálních sítí, pořizování fotek na Instagram, obchůzky ledničky či telefony s kamarádkami se čím dál častěji vkrádají do pracovního dne. Dost možná to pozorujete u sebe. Splnit pracovní úkol vám zabírá stále více času a úsilí, hůř se vám soustřeďuje, často vás něco vyruší - ať už jsou to děti, kurýrní služba, nebo touha dozvědět se, co je nového na sociálních sítích. Nemějte obavy, každý z nás má obdobnou zkušenost. 

Odkládání povinností a mrhání časem se označuje jako prokrastinace. Tohle slovo latinského původu se dá volně přeložit jako "patřící zítřku". Ani zdaleka se netýká jen současné situace, kdy jsou mnozí lidé nuceni pracovat v izolaci a domácí karanténě. Prokrastinování je staré jako lidstvo samo, což dokazují nejen četná literární díla či filozofické spisy. Vzpomeňme třeba na římského filozofa Senecu, jenž varoval: "Zatímco ztrácíme svůj čas váháním a odkládáním, život utíká."

Dělá to (skoro) každý

Prokrastinace je vlastně chorobné odkládání důležitých úkolů, které se nedonutíte udělat hned. Nejčastěji jsou to pracovní a školní povinnosti, ale odkládat můžete klidně i nepříjemné domácí práce nebo třeba vyřizování záležitostí na úřadech. Místo toho děláte cokoliv jiného, než abyste se skutečně věnovali původnímu úkolu. Nemáte z toho dobrý pocit. Vlastně vás to nepříjemně stresuje a ničí, připadáte si přetížení a neschopní. Nemluvě o problémech, které vám to pak může přinést v pracovní i osobní rovině.

Dnešní doba však odkládání povinností nahrává. Náš život je složitější a rychlejší. Kolem číhá mnoho lákadel, která nás odvádějí od samotné práce. Ať už je to internet a sociální sítě, chytré telefony, nebo třeba nekonečné možnosti sledování televizních kanálů. Prokrastinace je problémem mnoha lidí, kteří si to kolikrát ani neuvědomují. A pokud pracujete z domova, máte situaci ještě o něco složitější. Odolat nástrahám a soustředit se jen na důležité úkoly je už dnes bez nadsázky umění.

Cesta z kruhu

Boj s prokrastinací není vůbec jednoduchý. Má toho hodně společného s jinými zlozvyky a závislostmi. Hodně záleží na tom, zda se problému skutečně chcete zbavit. Alfou a omegou je motivace, pevná vůle a správná organizace práce i času.

Konkrétní rady, jak neplýtvat drahocenným časem, najdete v naší grafice.

reklama
reklama