reklama

Čtvrtina Čechů žije od výplaty k výplatě. Vy také?

Taky žijete na dluh? Máte půjčku, úvěr, hypotéku a vidina nepřetržitého splácení vám občas nedává spát? Pak jste každým čtvrtým Čechem. Vítejte...

Foto: Profimedia.cz

Taky žijete na dluh? Máte půjčku, úvěr, hypotéku a vidina nepřetržitého splácení vám občas nedává spát? Pak jste každým čtvrtým Čechem.

Krize, krize, krize, mediální evergreen, který trvá už bezmála tři roky. Nějak jsme si zvykli na to, že dnes a denně slyšíme ve zprávách a vidíme v televizních pořadech, jak se ta či ona instituce či rodina hroutí pod tíhou dluhů. Jak se lidé dostávají do dluhových pastí, což končí exekucemi, zabavováním majetku a v nejhorším případě i sebevraždou.

Žijeme na dluh - no a co?

Více jak čtvrtina domácí populace žije od výplaty k výplatě a téměř polovina domácností je zatížena dluhy. Za poslední rok se finanční situace zhoršila u více jak nadpoloviční většiny populace. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP, z jehož závěru je rovněž zřejmé, že více jak polovina obyvatel ČR si nemůže dovolit utrácet za věci, které nejsou vyloženě předmětem nutné potřeby. Téměř čtvrtina veřejnosti pak považuje svoji finanční situaci za špatnou a další více jak čtvrtina domácí populace za spíše špatnou.

Půjčka to vyřeší - ale na jak dluho?

Svoji tíživou ekonomickou situaci řeší řada domácností půjčkami či úvěry. Kolik? Přesně polovina českých domácností, což je vcelku alarmující zjištění. Osobního bankrotu, který může souviset právě s neschopností tyto dluhy splácet, se obává necelá šestina populace. Víc jak třetina populace pak vzhledem k tíživé finanční situaci již má nebo přemýšlí o více pracovních poměrech. Není proto překvapivý fakt, že necelých 40% Čechů má více než jeden pracovní poměr jen proto, aby stíhali splácet své dluhy.

Téměř pětina populace přiznává, že se jejich finanční situace promítá i do osobní roviny a je předmětem častých hádek.

Exkluzivní internetový on/off-line průzkum byl proveden ve dnech 5. - 8. října 2011 na vybrané skupině 6.032 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu více jak 200 tisíc registrovaných uživatelů 11.815 dotázaných.

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama