reklama

Co přináší změny v zákoníku práce od ledna 2012?

Co přináší novela zákoníku práce od ledna 2012? Menší odstupné při ukončení pracovního poměru nebo výpověď za porušení léčebného režimu

Menší odstupné při ukončení pracovního poměru, výpověď za porušení léčebného režimu, přísnější podmínky pro zaměstnance, kteří porušují pracovní povinnosti nebo úpravy dohody o provedení práce. To je jen část z výčtu změn, které přináší od ledna 2012 novela zákoníku práce. Poslanci schválili novelu letos v září a slibují si od ní pružnější pracovněprávní vztahy a zvýšení motivace zaměstnavatelů při tvorbě nových pracovních míst.

Více pracovních míst pro sezonní zaměstnance

Na dohodu o provedení práce bude možné od ledna 2012 odpracovat u jednoho zaměstnavatele až 300 hodin za kalendářní rok, kdežto v současnosti je to o polovinu méně.

"Za těchto podmínek bude pro firmy snadnější vytvořit pracovní místo. Upravený zákoník práce jim pomůže lépe vykrýt potřebu sezonních zaměstnanců, nabídka práce bude dlouhodobější. Tuto novinku ocení například stavební firmy, které v sezoně nemohou zaměstnat na dohodu kvůli nízkému počtu hodin dostatek pracovníků a přitom je potřebují," říká ředitel finančně poradenské společnosti DataLife Petr Husák.

Lepší podmínky pro zájemce o dlouhodobější brigády

Jak dále řekl, novela zákoníku práce se vyplatí i zájemcům o dlouhodobější brigády nebo lidem, kteří potřebují vedle hlavního pracovního poměru i druhé zaměstnání, například kvůli hypotéce. "Díky zdvojnásobenému časovému fondu si tak lidé mohou na dohodu o provedení práce vydělat legálně více peněz. Může to být do určité míry motivující alternativa pro občany pracující na černo, kterým za to navíc od nového roku hrozí až statisícová pokuta. Nelegálně odpracované roky jim mimo toho budou chybět během přiznávání starobního a invalidního důchodu," upozorňuje Husák.

Vyhazov za porušení léčebného režimu

Novela zákoníku práce je v některých ohledech přísnější k zaměstnancům. Pracovníci, kteří nebudou dodržovat v době prvních 21 kalendářních dnů pracovní neschopnosti léčebný režim, mohou přijít o místo. Dosud jim hrozila maximálně dvacetitisícová pokuta a neproplacená nemocenská. Tato sankce má snížit počet simulujících zaměstnanců, kteří si nechávají po dobu tří týdnů od zaměstnavatele proplácet nemocenskou, aniž by byli skutečně nemocní. Průměrná délka neschopenky je letos zhruba 43 dní.

Volnější ruce firem při propouštění

Novela zákoníku práce hraje podle Husáka zaměstnavatelům do karet ještě v jednom ohledu. Budou mít zjednodušené podmínky pro výpověď pracovníkům, kteří porušují pracovní povinnosti. Firmy již nebudou muset problematické zaměstnance upozorňovat na odstranění pracovních nedostatků ani jim dávat čas na nápravu. Povinnost informovat je o možné výpovědi však zaměstnavatelům zůstane.

Nižší odstupné při výpovědi

Upravený zákoník práce přinese zásadní změny i v odstupném při výpovědi z organizačních důvodů. Nově se bude řídit počtem let odpracovaných u daného zaměstnavatele. Pracovník, který je zaměstnán méně než jeden rok, má nárok na odstupné ve výši jednoho průměrného měsíčního výdělku. Pokud byl v pracovním poměru alespoň rok a méně než dva roky, získá dvojnásobek. Jestliže byl pracovník zaměstnán alespoň dva roky, odejde s nejméně trojnásobkem průměrného měsíčního výdělku.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama