reklama

Chcete lepší život? Naučte se přijímat změnu

Znáte frázi, že musíte často opouštět svou komfortní zónu? O co se vůbec jedná a jak to udělat, aby nové a nečekané, které nás děsí, hrálo v náš prospěch?

Foto: iStock

Co to ta komfortní zóna, o které se tak často mluví, vůbec je? Nepředstavujte si žádné místo, kde zažíváte nebývalé pohodlí. Jedná se o naše zvyky, rutinu, kterou nijak neobměňujeme.

Takže dál necháváme věci plynout, žijeme s někým, s kým nám není dobře, bojíme se mluvit na veřejnosti, odmítáme zlepšit angličtinu s tím, že "holt někdo nemá na jazyky hlavu". Je tohle vážně život, jaký jsme si vysnili?

Nelžete si do kapsy? 

Předpokládejme, že máte trému, když jste nuceni mluvit před větším počtem lidí. Místo toho, abyste se své fobii postavili čelem a zažili tak zajímavé diskuse a poznali třeba nové přátele, hledáte pro své strachy výmluvy. "Vždyť na tu konferenci nemusím, vezme to za mě kolega. I stydliví lidé jsou třeba úspěšnými manažery". Ano, to je sice pravda, ale abyste přišli na to, zda si náhodou něco nenalháváte, jen abyste neudělali krok do neznáma, zkuste si položit následující otázku. "Mluvil/a bych před větším počtem lidí, kdyby to byla situace, co mi ideálně vyhovuje a nijak mě nestresuje? Pomohlo by to mému zaměstnání?" Pokud je odpověď ano, tak máte strach. Ve chvíli, kdy na tohle zjištění přijdete, můžete se posunout dál. Teď musíte zjistit, proč potřebujete udělat to, čeho se bojíte. Myslete na to, jak se skutek promítne do splnění vašeho přání, jak vám může zlepšit život. Když zjistíte, jaké výhody vám přinese opustit svou zónu komfortu, najdete motivaci.

Sestavte si plán

Jakmile poznáte, že se něčeho bojíte, můžete přiložit ruku k dílu. Strategie je ale v tomhle případě důležitá, jinak to zase vzdáte. Zjistěte, co je na vaší situaci nejsložitější a pak jaké kroky potřebujete udělat, abyste se dostali do cíle. Třeba: potřebujete pro rozvoj své kariéry získat víc kontaktů, ale dělá se vám špatně z toho, že byste museli chodit na setkání, konference, večírky. Napište důležitým osobám, se kterými se chcete seznámit, a jděte na kávu. V klidné kavárně můžete sdělit vše, co potřebujete a nevystavíte se přehnanému stresu.

Zpětná vazba

Najděte si někoho, kdo bude váš mentor. Může to být profesionální kouč, kolega, kterému důvěřujete, nebo kamarád. Musí vnímat situace, které prožíváte s odstupem, povzbudit vaše sebevědomí. Protože když roste pocit motivace s důvěrou v sebe sama, máte chuť zkoušet nové věci. A jenom tak můžete v životě získat to, co v něm ještě nemáte.

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama