reklama

Češi stále zbytečně ve velkém přicházejí o peníze

Finanční gramotnost Čechů je podrůměrná. Přicházejí tak zbytečně o peníze

Foto: Cenyenergie.cz

Lidé jsou nepoučitelní a přes varování si stále půjčují před Vánoci a po Novém roce peníze u nebankovních institucí za přehnaný úrok. Novoroční finanční kocovina se zjištěním neschopnosti splácet se mnoha z nich nevyhne. Další skupina Čechů, která naopak poctivě šetří a neutrácí, o své peníze nakonec přijdou, když je půjčí někomu, kdo jim je již nevrátí.

Lidé v České republice si mezi sebou navzájem dluží stovky miliónů a mnohé z nich se majitelům nevrátí. „Společným jmenovatelem obou těchto protipólních skupin je především velmi nízké právní a finanční povědomí, chcete-li nízká finanční a právní gramotnost," komentuje současný stav Rostislav Kovář z bezplatného poradenského portálu Poradnaveritele.cz.

Spousta půjček je uzavřena na základě nevýhodných a právně „neprůstřelných" smluv, často ještě navíc stažených z internetu. „U půjček sepsaných mezi známými se pak jedná o špatně sepsané smlouvy nebo se také nezřídka setkáváme s půjčkami bez jediného písemného dokladu," pokračuje Kovář a zmiňuje další problém - neznalost lidí týkající se promlčecích lhůt.

Češi jsou stále finančně i právně negramotní a zatím ani ochotni se radit s odborníky. „Je to tak trochu paradox, obzvlášť v případech, kdy si lidé vzájemně bez okolků půjčují statisíce. Domnívají se, že tímto krokem ušetří a peníze vynaložené za odbornou právní radu jsou víceméně vyhozené z okna," varuje Kovář.

Od roku 2008 do současnosti bylo vyhlášeno přes patnáct a půl tisíce osobních bankrotů. V největší míře se týkají lidí ve věku 34 až 54 let. Dlužníci navíc mají zkreslené představy o tom, co je opravdová finanční nouze - tu skutečnou si prožívají až ve spirále dluhů.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama