reklama

Být ženou v domácnosti - idyla, nebo peklo?

Kteří muži chtějí puťku ve zlaté kleci? Existují i v reálném životě stepfordské paničky, pro něž představuje domácnost lákavé vyžití? Nebo tento vzácný živočišný druh definitivně vymřel? Kdepak!

Foto: Isifa/Thinkstock

Kteří muži chtějí puťku ve zlaté kleci? Existují i v reálném životě stepfordské paničky, pro něž představuje domácnost lákavé vyžití? Nebo tento vzácný živočišný druh definitivně vymřel?

Kdepak! Že se zlatá klec může rychle změnit v malé soukromé peklo, sice většina žen ví, nicméně pozlátko bezpracného života neztrácí na přitažlivosti ani v moderní době.

Čtěte také: Jsou dnešní ženy líné?

Názor na roli matky v domácnosti se ovšem značně liší s povahou, věkem a ambicemi žen. Pro činorodou, sebevědomou, úspěšnou manažerku může role hospodyňky představovat očistec na zemi za hříchy, které nespáchala. Pro submisivní paní bez ambicí je naopak vysněnou cílovou metou, kde si konečně oddechne od otravných zákazníků za přepážkou na poště.

Dvojí věk, dva různé podhledy

"Žena v domácnosti? To ještě existuje? Snad ne! Abych dělala nějakému chlapovi poskoka a byla na něm závislá? To zní jak z minulého století. Nesnesla bych vedle sebe chlapa, který po takové slepici touží. A naopak, ani bych nechtěla nějakého příživníka mít doma já. Prostě rovnováha ve vztahu musí být," konstatuje studentka brněnské veteriny Lea.

"V jejím věku jsem uvažovala úplně stejně. Chtěla jsem být nezávislá, dělat kariéru v oboru, představovat pro manžela životní partnerku, a ne uklízečku, kuchařku nebo chůvu. A také se mi to všechno dlouhá léta dařilo," podotýká Alice, ekonomická ředitelka pražské výrobní firmy. "Ale... Děti dávno odešly z domu, manželovi se přestalo dařit v podnikání - takže jsem teď garantem rodinných příjmů já. Začínám z toho být unavená. Občas se přistihnu, jak s otevřenýma očima sním o kariéře domácí puťky. Vařit mě baví, uklízečce bych práci zorganizovala bez problémů a toho času, co bych měla: na sport, studium jazyků, malování. Jaká já bych byla úžasná viktoriánská manželka! Klidně bych doma k večeru vítala manžela s úsměvem."

Jakou cenu má žena v domácnosti?

Ženy jsou oficiálně rovnoprávnými partnerkami mužů. Chodí do práce, přesto však většina domácích prací zůstává stále na nich. A jsou to práce nudné, vyčerpávající a navíc nedoceněné! Jakou hodnotu vyprodukuje moderní žena v domácnosti?

Jak na tom byly a jsou hospodyně včera a dnes, se dozvíte ZDE>>

Vystopovat práci žen v domácnosti lze jen obtížně, její značná část je totiž vykonávaná neformálně. Ale i hrubé odhady zaujmou. Studie britské pojišťovny Legal & General ukázala, že ženy tráví domácími pracemi a péčí o děti v průměru 74 hodin týdně. Kdyby jim měla společnost nebo manžel tuto dobu zaplatit, dostanou se na měsíční příjem bezmála 33 000 Kč (při mediánu hodinové mzdy v ČR za rok 2012, který činí 111 Kč/hod.).

Jako vedlejšák při zaměstnání docela slušné, že? Žádný div, že některým z nich přijde po letech boje na dvou frontách, v práci i doma, role hospodyně lákavá stejně jako paní Alici!

Jak na hospodyňky hledí muži?

Koho preferují: manažerku nebo ženu v domácnosti? Odpovídá psycholog Petr Šmolka: "Ideální muž - v našich zemích byl však prý ve volné přírodě spatřen naposledy někdy na konci XVII. století - se snaží nalézt pozitiva na tom, co má doma. Muž běžný činí ku své škodě přesný opak. Žije-li se ženou typu vše pro rodinu, pak rád pohovoří na téma intelektuální zakrněnosti, nedostatku ambicí, pokud chce přitvrdit, tak zmíní i parazitování. Pokud ale ten samý muž žije s úspěšnou manažerkou, pak je zase s to trousit mentorské perly o tom, co by správná manželka a matka dělat měla a co naopak neměla. I slaboduchému je přitom zřejmé, že ona prostě dělá všechno špatně. Přitom máloco dokáže vzbuzovat v ženě takovou nechuť jako manželovo mentorování. Leckterá žena rodinného typu k úžasu všech, najmě pak manželovu, si jednoho krásného dne sbalí kufry a jde se intelektuálně rozvíjet k někomu jinému. Zatímco peskovaná manažerka je sbalí jemu."

Které ženy může péče o domácnost uspokojit?

  • Ženy submisivní a s nižším sebevědomím
  • Ženy hledající únik z tvrdé reality
  • Ženy, jež měly podobný model před očima doma
  • Ženy líné
  • Ženy toužící po přepychu, na který samy nedokážou vydělat
  • Ženy přespříliš milující a oddané

Co musí takové ženy za svou zlatou klec zaplatit? Vzdát se finanční nezávislosti, protože o penězích bude rozhodovat muž. Smířit se s osamělostí, protože většina jejich kamarádek bude chodit do práce. Bojovat s pocitem společenského nedocenění.

To vše jim ovšem může vynahradit pohodlný život a když budou mít štěstí, tak i úcta a vděk životního partnera. Nebo také naplnění z pohledu na fungující rodinu, jako paní Ivaně z blogu idnes.cz. "Není vždy lehké být doma. Někdy hřeším, ale snažím se být dobrou matkou. Miluji svou rodinu. Někdy nevařím a dovolím jídlo z McDonaldu. Někdy mně děti fakt lezou na nervy. Někdy jsem utahaná a nechávám nepořádek v kuchyni. Prostě dělám spoustu věcí, které bych dělat neměla. Jenže... Na konci dne jsem fakt spokojená. I když nezapadám do škatulek, vím, kam patřím," uzavírá.

Chtěla byste být ženou v domácnosti jako ona? Nebo si to vůbec neumíte představit? O tom můžete hlasovat v naší anketě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Společný účet s manželem? To nikdy!

Nesnáším ranní sex. Ale má své výhody

10 jídel pro sexuální zdraví mužů

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama