reklama

Barevný svět dětských snů aneb Mateřská jako cesta "zpátky"

Cesta zpátky nemusí nutně znamenat úpadek. Někdy je to ta nejlepší volba, kterou můžete udělat, ať už jde o cestu jako takovou, anebo putování v přeneseném slova smyslu...

Foto: iStock

Mateřskou dovolenou si většina z nás nejčastěji propojí s postavou mladé maminky s dítětem v kočárku nebo náručí. Časy se ale mění a mateřství už dávno není záležitostí jen žen mezi dvaceti a třiceti lety. Naopak - spousta současných "třicátnic" mateřství odkládá na později, případně na neurčito.

  "Nikdy není pozdě na splnění dětského snu... Spíš je třeba to dítě v sobě znovu objevit. A čím je člověk starší, tím se hledá hůř." Sen, k citátu, cena Sophia, žena.cz

Částečně je to případ i pětačtyřicetileté Alice, která je v současné době už druhým rokem doma s malým Toníkem. Její příběh by mohl být podobný jako u spousty jiných žen, kdyby…

Alice zdaleka není prvorodička. Na svém "mateřském kontě" má už dvě dospělé děti, dvojčata Katku a Simonu z prvního manželství. S dětmi zůstala těsně před jejich nástupem do první třídy úplně sama, a nezbývalo, než se chopit svého života ještě o něco razantněji.

Měla se co otáčet, tím spíš, že její bývalý manžel často posílal peníze na dcery později anebo po částech. Nakonec se Alice ze svízelné rodinné situace dostala, potkala nového partnera a vybudovala velice úspěšnou kariéru. Když byla na pomyslném pracovním vrcholu, zjistila, že je těhotná. Pro všechny členy rodiny to byl obrovský šok a vyvstala otázka, co dál.

"První myšlenka byla jednoznačná: interrupce. Až se za to dneska stydím. Těhotenství pro mne tehdy znamenalo nečekanou překážku a naprostou životní změnu. Měla jsem tehdy odletět na tři měsíce pracovně do Ameriky, no a těhotenství jsem opravdu 'nepotřebovala'…"

Alice se však nakonec rozhodla jinak a pro své pracovní kolegy i tehdejší přátelé zcela nečekaně. Oznámila své těhotenství a záhy - kvůli komplikacím a "vyššímu" věku - odešla z práce.

"Najednou jsem měla spoustu volného času a nevěděla, co s ním. Uvědomila jsem si, že jsem vlastně hrozně sama, respektive že se neumím nijak sama zabavit. Roky jsem řešila existenční problémy, práci a práci. Vypracovala jsem se na vrcholnou manažerku a opět řešila jen práci…"

Toník přišel na svět o měsíc dříve, než bylo původně "v plánu". Nenastaly však žádné větší komplikace a oba se po třech týdnech strávených v nemocnici vrátili domů.

"Byl to další šok. Po tolika letech jsem si připadala úplně nemožná. Naštěstí mám dvě dospělé dcery a skvělého partnera, tak jsme první měsíce nějak společně překonali."

Když se situace trochu zklidnila, Alice si postupně uvědomovala, jak ji nově nastalá životní situace naplňuje. Cítila se šťastná a plná nové energie a dostala nápad.

"Vlastně jsem se vrátila k tomu, co jsem jako podstatně mladší chtěla dělat. Vždycky jsem dobře malovala a zajímala se o výtvarné umění. Barvy mne fascinovaly a jako mladé slečně mi pomáhaly vyjádřit své emoce."

Alice na mateřské dovolené díky znovunalezenému dětskému světu a radosti ze života začala tvořit. Nejprve pro sebe a své blízké, později i pro známé známých.

V dubnu 2018 poprvé veřejně vystavovala a v současné době pracuje na ilustraci už třetí dětské pohádkové knížky.

"Ať to zní jakkoli zvláštně, mateřská mne posunula zpátky. Zpátky ke svým dětským snům a já se díky tomu doopravdy našla…"

Alice je jednou z dalších soutěžících Ceny Sophia. Hlavním cílem je zviditelnit maminky na mateřské dovolené, které díky svým dětem zrealizovaly zajímavý projekt, a to v jakémkoli oboru a smyslu.

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama