reklama

Barbie se vznáší ve vesmíru. Astronautka panenkou láká dívky do vědy

První velitelka Mezinárodní vesmírné stanice Samantha Cristoforettiová se objevila ve vesmíru s panenkou Barbie. Vypadá stejně jako ona a má inspirovat dívky, aby se věnovaly kariéře ve vědě, technologiích a inženýrství.

Samantha Cristoforettiová a panenka Barbie.
Samantha Cristoforettiová a panenka Barbie. | Foto: Reuters

Italská astronautka Samantha Cristoforettiová ve videu k Mezinárodnímu týdnu vesmíru (World Space Week) odpovídala na otázky mladých dívek. Na palubě vesmírné stanice s ní byla také panenka Barbie, která vypadá přesně jako 45letá kosmonautka. 

Za výletem Barbie do vesmíru po boku první velitelky Mezinárodní vesmírné stanice stojí organizace Inspiring Girls International, jejímž cílem je povzbuzovat ambice mladých dívek tím, že je propojuje s ženskými vzory ze všech oblastí života a profesí.

V rámci Mezinárodního týdne vesmíru tak dívky inspiruje, aby se věnovaly vědě, technologiím, inženýrství a matematice. "Tato spolupráce pomůže dívkám objevit nové příležitosti. Mohou zvažovat kariéru v technologických oborech," uvedla pro deník The Independent zakladatelka organizace Miriam González Durántezová. 

Pět vybraných dívek z celého světa Cristoforettiové pokládalo otázky. Například desetiletá Elisabeth se jí zeptala, jaké experimenty probíhají na palubě vesmírné stanice. "Je to tedy jedna velká laboratoř, takže experimentů provádíme několik. Například právě teď pěstujeme květiny," odpověděla astronautka, zatímco se ve videu vznášela po boku panenky Barbie. 

Na otázku, proč se Cristoforettiová stala astronautkou, uvedla: "Když jsem vyrůstala, byla jsem fascinovaná noční oblohou a myšlenkou letu do vesmíru. Jsem dobrodružná povaha a baví mě prozkoumávat věci. Pak mě začala zajímat věda a technologie. Milovala jsem létání, takže jsem se stala pilotkou. Povolání astronautky mé vášně a zájmy propojilo," dodala.  

Mohlo by vás zajímat: Úspěch NASA v testu obrany před asteroidem: Jde o totální průlom, říká astronom (27. 9. 2022)

Díky sondě DART dnes víme, že NASA je schopna nebezpečný asteroid ve vesmíru trefit. | Video: Michael Rozsypal

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama