reklama
 

8 způsobů, jak překonat těžké časy

Může se člověk naučit být vyrovnaný? A kdy dochází v životě na „lámání chleba" a prověřuje se síla charakteru? Právě v období, kdy se zdá, že se celý svět proti nám spikl a nevidíme cestu ven.

Foto: iStock

Jediná jistota, kterou v životě máme, je, že přijde změna. Nikdo vám nemůže slíbit nic stoprocentně: ani práci na věčné časy, ani lásku až za hrob a už vůbec ne zdraví. Čím dříve pochopíme tuhle podstatu našeho bytí, tím lépe.

Bránit se změnám je kontraproduktivní, ničemu nepomůžeme. Může se stát, že dům, který jsme budovali a plánovali v něm prožít stáří, sežehne požár. Firma, které jsme věnovali své nejlepší nápady, nám připraví překvapení v podobě výpovědi a životní láska se rozhodla pro jinou náruč. A co teď?

Chvíle zvednout hlavu

Setkání s utrpením je nesnesitelné, ale životní plavba neustále nabírá nový směr. To je na tom nejlepší i nejtěžší zároveň. Nezbývá nic jiného než se se situací smířit, pochopit, že na vnější události máte pramalý vliv. Jediné, co můžete kontrolovat, jste vy sami.

Naučte se snášet nepohodlí

Je to jedna z nejdůležitějších dovedností pro život. Prakticky to znamená ovládnout svůj vnitřní strach, hlas, který vám našeptává, že všechno určitě špatně dopadne. Kontrolujte svůj smysl pro pitvání se v negativních emocích, pro dramata. Vyhodnoťte situaci a přiznejte si, že někdy se prostě nedaří. A je to tak v pořádku. Budete vyrovnanější, když dokážete sami se sebou fungovat i v čase, kdy prohráváte nebo zažíváte zkrátka něco, co se vám nelíbí.

Udělejte krok zpět

Abyste si mohli prohlédnout malířské plátno, musíte trochu poodstoupit. V analýze svých životních situací platí to samé. Snažte se splnit si sen, u kterého máte pocit, že má největší potenciál na realizaci. Podívejte se na konkrétní událost jinýma očima, změna perspektivy přinese nečekané řešení.

Najděte si spojence

Občas se zdá, že těžkosti, které nás potkaly, jsou takovým balvanem, že jej nezvládneme nést sami. Myslete na někoho, koho si vážíte. Jak by se zachoval na vašem místě? Co by například udělala kamarádka, kterou považujete za toho nejhodnějšího člověka na světě? Třeba: uměla by naslouchat, pomalu mluvit, udržovat oční kontakt. Zkuste se tak chovat a udržíte si sebeovládání i v opravdu složitých časech.

Pěstujte pochopení pro sebe sama

Ztište vnitřního kritika, během náročného období potřebujete toho nejvlídnějšího přítele. A tím budete pro sebe na prvním místě hlavně vy sami. Není žádnou slabostí, když dáte najevo čas od času rozčarování, smutek nebo pocítíte, že si chcete dát od všeho pohov. Jděte na dlouhou procházku, zapojte do ranního rituálu běh nebo jógu. Ulevte hlavě, kterou sužují temné myšlenky.

Oslavte každý úspěch

Jakmile se vám jen trochu zadaří, najděte si čas, abyste tuhle radostnou událost oslavili s těmi, kdo vám k ní pomohl. Dovolte si cítit radost a nemít v hlavě žádné myšlenky o tom, že "teď se to určitě zase pokazí".

Radujte se z nových věcí

Antický filozof Hérakleitos prohlásil: "Změna je jediná jistota, kterou máme." Naznačili jsme už na začátku článku, že by bylo k uzoufání nudné, kdybychom měli všechno nalinkované a nic nového by se nepřihodilo. Díky novému směru se nutíme učit se, vyvíjet, přijímat nečekaná stanoviska. Protože nemění se jen to, co je mrtvé.

Křivky, móda ulice i vysoká krejčovina. Módní ikonou roku je Jennifer Lopezová | Video: Splash News

Mohlo by vás zajímat

reklama
reklama
reklama