reklama

7 vět, které úspěšní lidé nikdy neřeknou

Existuje několik vět, které od úspěšných lidí nikdy neuslyšíte. Inspirujte se a prolomte bariéry, které vás brzdí ve vývoji.

Foto: Isifa/Thinkstock

Po úspěchu touží každý. Stejně tak všichni ví, jak náročné je ho dosáhnout, a ví to i ti skutečně nejúspěšnější. A ať už jde o úspěšné manažery, vývojáře nebo podnikatele, jedno je spojuje. Po cestě za svým cílem byli vedeni touhou a také schopností překonat všechny překážky.

Spisovatel Steve Siebold, který se kvůli sepsání knihy Jak myslí bohatí lidí setkal s tisícovkou těch nejbohatších, inspiroval svými radami pro americký server Businnes Insider i nás. Teď už víme, co si nikdy nemyslet a už vůbec nikdy neříkat, abychom se v práci dostali o krok dál a neutápěli se v myšlenkách, které brzdí náš rozvoj.

1) Nenávidím svoji práci

Dosáhnout úspěchu v okamžiku, kdy vás práce netěší, a říkáte nebo si i myslíte, že ji nenávidíte, není dost dobře možné. Úspěšní lidé napříč všemi obory jsou totiž až obdivuhodně zapálení pro to, co dělají. Obtížné situace a případně i negativismus ostatních překonávají silnou vůlí a hlavně touhou dosáhnout svého. Uvědomte si, že negativní postoj zpomalí na cestě za úspěchem kohokoliv. Místo osočování jiných ze svých chyb, řešte problémy neutrálně. Neházejte vinu vlastního neúspěchu na šéfa a nespolehlivé kolegy a zaměřte se raději sami na sebe. Kritizování ostatních totiž nikam nevede.

2) Tohle prostě není fér

Nemůžete unést, že kolegu ocenili a vy pochybujete o tom, zda si to zaslouží? Cítíte se ukřivděně, protože vy přeci pracujete mnohem víc? Buď se ozvěte a argumentujte fakty, nebo na to zapomeňte a přestaňte se užírat závistí. Navíc i kdybyste stokrát měli pravdu, s nespravedlností světa se musí naučit žít každý. Místo toho, že si budete stěžovat a srovnávat se s okolím, využijte čas a energii na něco užitečnějšího. Buďte aktivní a hledejte nové příležitosti, ve kterých prokážete svoje schopnosti. Nepropadejte pocitům zmaru. Ty vás nikam neposunou. 

3) Tohle nebude jen tak

Dostali jste úkol, který na první pohled bude ke splnění vyžadovat trochu inovativního přístupu a práce navíc? Nedávejte to najevo a nebojte se toho. Naopak to berte jako výzvu, protože nikdo nemůže dosáhnout něčeho opravdu velkého, aniž by se snažil o něco nového. Nikdy se nebraňte změnám, ty přeci přinesou zpravidla i mnohá zlepšení. 

4) To není moje práce

Být týmovým hráčem je jednou z cest, jak získat lepší postavení. Lidé, kteří se umí obklopit spolehlivým týmem, patří mezi ty nejúspěšnější. Pomozte proto svému kolegovi nebo nadřízenému a zapomeňte na to, že zrovna tohle nemáte v popisu práce. Spolupráce vám nejenom rozšíří obzory a naučíte se zase něco nového, ale dotyčného si i 'zaháčkujete'. 

5) To je nemožné

Hranice a limity jsou pouze výtvorem vlastní mysli. Nenechte se zbrzdit a pomocí svých schopností a kreativity zkuste bariéry prolomit. Na odpovědi jako 'ne' nebo 'to nepůjde' jednou pro vždy zapomeňte. Dáváte jimi najevo především nedostatek vůle.

6) Kde já jsem už mohl být

Nikdy se nevymlouvejte na promarněné příležitosti. V životě úspěšných lidí žádné takové momenty neexistují. Svojí šance se chopí a nepustí ji. Když žádná nepřijde, vytvoří si ji sami. Lítostivé stavy nad nepříliš povedenou kariérou vás nikam neposunou, stejně jako nedostatek vůle nebo bojkotování změn.

7) Nemám na výběr

Nikdy si nic takového nepřipouštějte. Všude kolem je spoustu příležitostí. Stačí se jen porozhlédnout a chopit se jich. Právě tahle schopnost z vás udělá úspěšného člověka. Za žádnou cenu nepropadejte pocitu sebelítosti. A pokud to děláte, pak to potvrzuje, že nejste tak silní jako je vaše okolí. 

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama