reklama

7 ranních rituálů, které vám zajistí spokojený den

O tom, jak tráví čas pro probuzení nejúspěšnější lidé světa, existuje nejen řada článků, ale i knih. Proč je tak důležité zabývat se tím, jak se budete chovat hned poté, co otevřete oči do nového dne?

Foto: Shutterstock

Chystáme se do práce, snídáme, připravujeme se na to, co nás čeká. Všude se dočtete, jak je důležité být v tenhle moment v klidu, nezapínat si e-mail, vypít teplou vodu s citronem. Jen málo z nás se tím ale opravdu řídí.

Ráno svádíme souboj sami se sebou, že se nám ještě nechce z teploučké postele. Ti, kteří mají děti, vědí, že jejich živý budíček se nedá nijak odložit, a tak začne kolečko stresu a chaosu. Úspěšní podnikatelé, vynálezci či celebrity tvrdí, že právě ráno je pro ně nejzásadnějším momentem. Jak s nim naloží, totiž směruje jejich chování v následujících hodinách.

Kvalitní spánek

V případě, že si ho můžete dovolit, dopřejte si ho bez váhání. Mozek se díky němu regeneruje, třídí informace, ty nepotřebné vyselektuje. Neponocujte kvůli zírání na internet, sledování filmů a košem dejte i napínavé knize. Spánek je nejvíc, co pro sebe můžete udělat. Bez nočního odpočinku totiž nemůžeme být produktivní ani dělat ta nejlepší rozhodnutí.

Cvičení buduje disciplínu

Nic objevného, můžete namítnout. Ale ten, kdo se do deseti minut po probuzení octne na jógové podložce nebo udělá jen pár protahujících cviků, je schopen větší vytrvalosti než většina z nás, která odkládá návštěvu fitka na někdy příště. Cvičení se vám nemusí líbit, můžete ho vykonávat se skřípěním zubů. Ale právě překonání se v tomhle ohledu vám usnadní, abyste se tak zachovali i v práci. Přečetli si po sobě znova závěrečnou zprávu, ujasnili si věc, ke které jste byli už líní se vracet, dopilovali projekt v přesčase. Pozornost a cvičení totiž dělá mistra.

Meditace

Nejen tělo potřebuje protáhnout, vzpruhu žádá i náš mozek. Zkuste se na pět minut usadit do klidové polohy a jen pozorovat svůj dech. I přesto, že nebudete mít pocit nějaké závratné změny, právě vnímání dechu vede k jasnější mysli, hlavnímu nástroji úspěchu.

Kreativní řešení

Po meditaci je mozek tvořivější, proto můžete vyrazit do sprchy, kde vás napadne třeba netradiční řešení problému, se kterým jste si už dlouho nevěděli rady.

Seznam priorit

Napište si úkoly, které chcete daný den splnit. Na prvním místě stojí ty, co hoří. To znamená, pokud je neuděláte, brzdíte tím i ostatní lidi. Na druhém jsou vaše dlouhodobé projekty. Na třetím prosby a úkoly, co vám dá někdo jiný. Až na posledním místě je vyřizování e-mailů a surfování po internetu.

Ignorace smartphonu a počítače

Jakmile si vezmete do ruky telefon, přestáváte být pánem svého ranního času. Vyskočí na vás nejen elektronická pošta, ale i zprávy na Facebooku a srdíčka na Instagramu. Kontrolujte si e-mail jednou za pět hodin a vyhraďte si na odpovědi hodinu denně. 

Ať chceme, nebo ne, naše zvyky jsou něčím, co může ovlivnit náš úspěch v práci i osobním životě. Pokud si dokážeme utvořit funkční ranní rituály, máme z poloviny vyhráno.

Bittnerová: Vložky zdarma? Pro spoustu žen je menstruace stigma, muži diskuzi hrotí | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama