reklama

7 rad, jak si říct o vyšší plat a také ho dostat

Bohužel stále platí, že ženy to mají v otázce vyjednávání o výši platu složitější. Následující rady ale mohou pomoci i mužům.

Foto: Shutterstock

V otázce zmenšování rozdílů v platech mezi ženami a muži je do velké míry potřebná větší asertivita a povědomí žen o možnostech vyjednávání. Ženy vydělávají méně než muži téměř po celém světě, ale překonání těchto rozdílů není nemožné. 

"Ženy v současnosti dokáží dosáhnout na vyšší platové ohodnocení, pokud budou asertivnější a nebudou-li se bát vyjednávat se zaměstnavatelem ohledně zvýšení platu," říká Zuzana Lincová, ředitelka Profesia.cz. Zeptali jsme se jí, jaký je podle ní při vyjednávání ten nejlepší postup.

1) Poznejte svoji tržní hodnotu

S pracovními pozicemi je to jako na realitním trhu s nemovitostmi. Mají svou tržní hodnotu a nejlepším způsobem, jak ji zjistit, je porovnat si plat na dostupných on-line platových portálech, jedním z nich jsou například Platy.cz. Základní údaj o hodnotě pozice v dané zemi je bezplatný, pokud si ovšem chcete zjistit detailní informace, kde jsou i platová pásma, region a finanční i nefinanční benefity spojené s danou pozicí, je možné koupit si detailní platovou analýzu, stojí 99 korun. Dalším zdrojem informací jsou různé personální agentury nebo headhunteři.

2) Spočítejte si, jak moc vás firma potřebuje

Každý nový zaměstnanec je pro firmu posila a přináší do firmy svoji přidanou hodnotu. Zamyslete se a přesně si vypočítejte, co všechno umíte firmě nabídnout a jak ji reálně můžete pomoci dosáhnout stanovených cílů prostřednictvím svých znalostí a zkušeností. "Plat je oboustranná dohoda. Pokud mi společnost nabídne místo, znamená to, že jsem pro ni nejlepší možný kandidát. Buďte si proto vědomi svých silných, ale i slabých stránek," doporučuje Zuzana Lincová.

3) Buďte náročná při výběru práce

Platové ohodnocení na pozicích se liší i podle odvětví, regionu a velikosti firmy. Specializované, ale i běžné pozice jako účetní, office manažer nebo marketingový pracovník jsou zpravidla lépe platově ohodnocené v silných odvětvích jako IT, farmaceutický průmysl, energetika, telekomunikace, elektrotechnika a podobně. Více vyděláte i ve velkých společnostech se zahraničním vlastníkem a platy jsou též vyšší ve větších městech.

4) Neprozrazujte výši svého současného platu

Na pohovoru neprozrazujte váš plat v předcházejícím zaměstnání s odůvodněním, že to nepovažujete za potřebné, jelikož to byla jiná pozice, jiný region, jiná situace a podobně. Informováním personalisty o výši platu se dostáváte do nevýhodného postavení, protože personalista se bude orientovat podle vašeho předcházejícího platu a ne podle aktuální tržní hodnoty dané pozice.

5) Diskutujte o platu

Mnoho žen se bojí otevřít téma platu, protože mají strach z negativní odezvy, kterou s sebou toto téma nese. Zároveň se obávají toho, že budou vnímané ve špatném světle. Zde si je třeba uvědomit, že už nejste teenager, který má strach z reakce rodičů a několika minut nepohodlí, a toto vyjednávání vám může v konečném důsledku přinést peníze třeba v hodnotě dovolené. Navíc myslete na to, že muži vyjednávají zcela běžně a suverénněji.

6) Mějte jasnou představu

Nemusíte akceptovat hned první nabídku. Mějte v hlavě jasnou představu o tom, jaká je vaše nejnižší možná akceptovatelná suma, a jaká je mzda, se kterou budete spokojená; a nebojte se ji vyslovit. Na druhou stranu mějte na paměti, že i zaměstnavatel má na danou pozici daný nějaký budget, proto se snažte najít dohodu, která bude přijatelná pro obě strany. Vyjednejte co nejvyšší možný základní nebo fixní plat - nenechte se přitom zmást finančními a hlabně nefinančními benefity. Právě z tohoto platu se totiž odvozují odvody do zdravotní a sociální pojišťovny, což má následně přímý vliv na výši sociálních dávek a váš budoucí důchod.

7) Vyžádejte si relevantní název pozice

Prostudujte si důkladně pracovní náplň daného pracovního místa a nebojte se požádat o úpravu pracovní pozice na relevantnější úroveň. Pokud máte několikaletou praxi, nestyďte se požádat o slovíčko Senior v názvu pozice. Myslete na budoucnost. Dobře znějící pojmenování pracovní pozice vám může pomoci v životopisu i v další kariéře. Stejně tak zareagujte, pokud vám zaměstnavatel neustále přidává nové zodpovědnosti. Nikdo nechce náročnější úlohy bez protihodnoty.

 

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama