reklama

5 tipů pro spokojenou penzi aneb Šetříte si na důchod?

Stále více lidí začíná řešit otázku, jak se dobře finančně zabezpečit na penzi. Důchod od státu již přestává pro běžné potřeby stačit, a pro spokojený život ve stáří bude proto nutné využít vlastních finančních zdrojů. Naše tipy vám poradí, jak si výhodně spořit na penzi.

Foto: Profimedia.cz

Stále více lidí začíná řešit otázku, jak se dobře finančně zabezpečit na penzi. Důchod od státu již přestává pro běžné potřeby stačit, a pro spokojený život ve stáří bude proto nutné využít vlastních finančních zdrojů. Naše tipy vám poradí, jak si výhodně spořit na penzi.

Mnoho z nás zabezpečení na stáří podceňuje a asi se příliš nezajímáme o výhody či nevýhody právě probíhající důchodové reformy. Děláme dobře, nebo chybu?

Tip 1: Začněte spořit co nejdříve

Mnoho lidí zabezpečení na penzi podceňuje a pro tyto účely si pravidelně ukládá jen velmi malou část svých příjmů. Jejich celková naspořená částka pak pro bezstarostný život ve stáří nestačí. Pokud například chcete v penzi ke státnímu důchodu pobírat ještě rentu ve výši 10 000 Kč, měli byste mít při začátku jejího čerpání k dispozici okolo dvou milionů korun. Tuto sumu naspoříte, pokud si budete 30 let odkládat každý měsíc na penzi 5 500 Kč. Odborníci proto doporučují se spořením začít co nejdříve. Čím déle totiž budete spořit, tím menší částku si můžete pravidelně ukládat. Delší doba spoření znamená i vyšší zhodnocení vašich investic.

Tip 2: Zvolte dobrou investiční strategii

Pro spoření využijte více různorodých finančních produktů. Nespokojte se pouze s penzijním připojištěním, volnou hotovost si pravidelně ukládejte také do podílových fondů. Další investiční příležitost přinese penzijní reforma v rámci druhého pilíře. „Jakmile důchodová reforma vstoupí v platnost, budou lidé moci měsíčně investovat potřebná 2 % své hrubé mzdy a 3 % odvodů na sociální zabezpečení do specializovaných penzijních fondů," radí Kamil Durčák, produktový manažer RENTIA, divize AWD ČR, která se zabývá finančním poradenstvím. „Pro zabezpečení na stáří je velmi vhodná také investice do nemovitosti. Stáří pak můžete strávit ve vlastním domě či bytě s nízkými náklady na bydlení," dodal Durčák.

Tip 3: Využijte co nejlépe státní podpory

Díky státní podpoře patří penzijní připojištění mezi nejpopulárnější finanční produkty pro zabezpečení na penzi. Nejvyšší podporu od státu ve výši 150 Kč získáte při pravidelných měsíčních úložkách 500 Kč a více. Nezapomeňte také využít případných příspěvků zaměstnavatele. Zaměstnavatelé mohou svým pracovníkům přispívat až 24 000 Kč ročně. Tato částka je přitom osvobozená od zdanění a zároveň se z ní neplatí zdravotní a sociální pojištění. Pro firmy je tak tento způsob odměny výhodnější než navyšování platu a zaměstnancům přináší další zhodnocení penzijního připojištění.

Tip 4: Kontrolujte průběžně stav svých investic

Každá investice vyžaduje dlouhodobou pozornost, své spoření a další kroky pro zabezpečení penze proto pravidelně prověřujte a vyhodnocujte jeho stav. U penzijního připojištění se například mohou změnit legislativní podmínky a s nimi i výše potřebné měsíční úložky pro získání nejvýhodnější státní podpory.  Naopak v případě podílových fondů se nenechte znepokojit krátkodobými poklesy hodnoty investic. Obecně platí, že i přes různé výkyvy se investice ve fondech v dlouhodobém horizontu s velkou pravděpodobností zhodnotí.

Tip 5: Sledujte aktuální informace

Finanční produkty pro investování a spoření na penzi se neustále vyvíjí a sledovat aktuální trendy není vždy jednoduché. Nejefektivnějším způsobem, jak získat aktuální informace, je využít specializované internetové stránky. „Na internetu najdete mnoho specializovaných webů věnovaných financím a také kalkulačky, které vám spočítají, jakou částku si musíte spořit na penzi, abyste si zachovali požadovanou životní úroveň," uvedl Kamil Durčák produktový manažer RENTIA. „S volbou potřebných finančních produktů vám poté pomůže kvalitní finanční poradce. Ten by měl vždy zohlednit to, kolik je vám let a jak velkou rentu chcete ve stáří pravidelně čerpat," doplnil Durčák.

Důchodová reforma? Češi se bojí a nevěří jí! A vy?

Shodneme se na tom, že důchod a to, jak ho každý jeden z nás hodlá prožívat, je velké téma. Proto se politici snaží  najít v rámci důchodové reformy (jedna z nejdůležitějších reforem, která se dotkne nás všech) optimální řešení. Poměrně děsivá, nikoliv však překvapivá, jsou čísla hovořící o ne/důvěře Čechů v takovou reformu. 

Z exkluzivního průzkumu agentury STEM/MARK vyplývá, že:

  • do druhého pilíře důchodového systému plánuje vstoupit 27 % obyvatel ČR
  • 76 % populace se obává, že díky reformě mohou přijít o naspořené peníze
  • pouze 1 % dotázaných věří, že se díky penzijní reformě budou mít v důchodu lépe
  • Pro a proti?

    Výhody spoření ve druhém pilíři vidí dotázaní nejčastěji v tom, že je výhodné (22 % dotázaných), že je cestou, jak se zajistit na stáří (17 %), a že nabízí možnost naspořené prostředky dědit (14 %). Lidé, kteří do druhého pilíře neplánují vstoupit, tomuto způsobu zajištění na stáří nedůvěřují (29 % respondentů), mají pocit, že jejich věk je příliš vysoký (11 %) nebo je podle nich příliš rizikové, nemají pro spoření dostatečný příjem nebo prostě nemají zájem spořit (shodně 6 % respondentů).

    Zajímavé jsou také názory a představy, které si lidé v souvislosti s penzijní reformou vybavují:

    • 51 % osob si myslí, že v souvislosti s reformou bude muset více spořit na své stáří
    • 39 % osob má s reformou spojenu informaci, že půjdou do důchodu ve vyšším věku
    • 27 % osob zastává názor, že bez její realizace se dostane ČR do problémů s financováním důchodů
    • 15 % osob v souvislosti s reformou napadne, že půjde do důchodu v 70 letech
    • pouze 1 % dotázaných si myslí, že se díky penzijní reformě bude mít v důchodu lépe

    Výzkum k připravované důchodové reformě byl realizován na přelomu září a října 2011 formou osobních rozhovorů se 740 obyvateli ČR. Výsledky výzkumu tvoří přílohu této tiskové zprávy.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama