reklama

5 tipů, jak se konečně donutit k učení cizího jazyka

Kolikrát už jste si dali předsevzetí, že tenhle týden, tenhle měsíc nebo tenhle rok už konečně začnete s učením cizího jazyka? Kolikrát už jste si odhodlaně koupili učebnici a pak se do ní podívali sotva jednou? Poradíme vám, jak se konečně naučit cizí řeč, aniž by vás to příliš bolelo...

Foto: Profimedia.cz

Kolikrát už jste si dali předsevzetí, že tenhle týden, tenhle měsíc nebo tenhle rok už konečně začnete s učením cizího jazyka? Kolikrát už jste si odhodlaně koupili učebnici a pak se do ní podívali sotva jednou?

Poradíme vám, jak se konečně naučit cizí řeč, aniž by vás to příliš bolelo...

1) Dívejte se

Rádi se díváte na filmy? Pak vyměňte české za cizí, nebuďte líní a pusťte si je v originálním znění s titulky - ne českými, ale těmi v původním jazyce, který se chcete naučit. Vůbec nevadí, když nebudete rozumě úplně všemu - filmy mají výhodu v tom, že mají obraz, a tak vám leccos dojde. Kromě toho můžete začít snímky, které už znáte, a tak víte, o co tam jde. 

Až trochu pokročíte, vypněte titulky a zkuste už jen poslouchat a nečíst. Po deseti dvaceti filmech jistojistě uvidíte změnu. Pokud vám význam některé věty unikne, kdykoli můžete film zastavit, vrátit, nebo slovíčka dohledat ve slovníku.

2) Poslouchejte

Poslouchat cizí řeč a rozumět jí, aniž byste viděli tvář a gesta toho, kdo mluví, je obtížnější. Proto to berte jako jakýsi další level vaší snahy. Ráno po cestě do práce, doma při žehlení či vaření... Je jedno, kdy si (nejlépe do sluchátek, aby vás nic nerušilo) pustíte angličtinu. Z hlediska výslovnosti, přízvuku a gramatiky je nejlepší naladit si rádio BBC, které je symbolem dokonalé angličtiny. Učíte-li se jiný cizí jazyk, alespoň ze začátku preferujte zpravodajské stanice - mívají nejčistší jazyk. 

Proložit to můžete audioknihou v cizím jazyce, přičemž začít můžete lehčími žánry, jako jsou třeba příběhy pro děti, a pak samozřejmě i hudbou. Doma si přečtěte text písniček a potom si jej zkuste opakovat spolu s interprety. Naučíte se tak rozumět, a přeložit to pak už bude hračka.

3) Čtěte

Každou volnou chvilku věnujte čtení. Učebnice jsou nuda, proto si vezměte román, který jste si chtěli už dlouho přečíst. Samozřejmě musí být v cizím jazyce. Výhodou je, že v dnešní době už seženete dokonce i české autory přeložené do angličtiny, němčiny nebo třeba francouzštiny, takže nebudete omezeni nabídkou, ani žánry.

Pokud jsou na vás romány ještě moc těžké, klidně opět sáhněte po knížkách pro děti, nebo po komiksech. Ty jsou sázkou na jistotu. 

Z téhle "lekce" se nevykroutíte ani argumentem, že jste nikdy nečetli ani v češtině, natož v jiné řeči. Jednoduše si kupte zahraniční časopis nebo noviny. Sortimenty trafik jsou naštěstí čím dál bohatší...

4) Povídejte si

Porozumět textu a mluvené řeči by vám v tuhle chvíli už jakžtakž šlo. Teď vás ale také musíme naučit se vyjadřovat. A k tomu vám samozřejmě nejlépe poslouží rodilý mluvčí. Pokud žádného takového neznáte, nevadí. V době internetu, který je plný sociálních sítí, chatů a seznamek ho poznáte do pěti minut. 

Nejprve si s ním zkuste jen dopisovat - ať máte více času na hledání těch správných slov. Až si zvyknete na vyjadřování v cizím jazyce, buď se s novým známým sejděte, nebo v případě, že bydlí na druhém konci světa, vyzkoušejte rozhovor třeba přes skype.

5) Učte se 

Až zvládnete alespoň základní komunikaci, je na čase vypilovat gramatiku. Studovat ji samostatně doma vás asi moc bavit nebude, nejlepší by proto bylo přihlásit se do kvalitních kurzů. Pokud nemáte čas nebo se vám nechce chodit do cizího prostředí, máme pro vás dobrou zprávu. Modernější jazykové školy totiž už chytře využívají moderních technologií, s nimiž už učení nemůže být snadnější.

Pro individuální výuku jsou vhodné skype kurzy, které mohou být jak individuální, tak pro malé skupinky, takže klidně můžete přizvat i kamarády. Nespornou výhodou této formy učení je, že si každou hodinu můžete nahrát a kdykoli si ji následně poslechnout - připomenete si tak, co jste s lektorem probírali, a také si snadněji všimnete svých případných chyb a poučíte se z nich. Tuto výukovou metodu praktikují například v zavedené jazykové agentuře Skřivánek.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 zaručených rad, jak uspět při pohovoru

Jak přežít open space a nezabít kolegy? Tady je návod

Dosáhněte konečně svého: Naučte se inteligentně hádat

--------------------------------------------------------------------------------

Kam do jazykové školy?

Putinovo Rusko už se ničím netají. Vzhlíží k Sovětskému svazu a lační po pomstě | Video: Kristýna Pružinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama