reklama

5 rad, jak se bránit proti nekalým praktikám obchodníků

Jak nenaletět nefér praktikám obchodníků s cennými papíry?

Foto: Thinkstock

Čeští investoři přijdou ročně o statisíce až miliony kvůli pochybení obchodníků s cennými papíry, kteří je zastupují.

„Obchodník nesmyslně nabádá investora k co nejčastějším transakcím, ze kterých si bere provize. Investor tak může utopit v poplatcích až třetinu svého vkladu, v některých případech dokonce téměř celou investici," říká Pavel Kočalka ze společnosti KLV Consulting, která řeší stížnosti poškozených účastníků kapitálového trhu. Nabízí také rady, jak nenaletět nepoctivému obchodníku.

Vyberte si kvalitního obchodníka. V tom tkví základ budoucího úspěchu. V první řadě zkontrolujte jeho licenci od České národní banky. Po celou dobu investování si nechte radit výhradně osobou kompetentní k investičnímu poradenství.

Nenechte se napálit při podepisování smlouvy. Tu nechte před podpisem zkontrolovat právním zástupcem. „Obchodníci vás s oblibou nechají podepsat smlouvy, kde se zavážete k potvrzování investičních příkazů po telefonu a tím pádem i k zodpovědnosti za ně. Transakci jste si jakoby vybrali sami a chybné rady obchodníků jak a kdy ji provést, budou těžko prokazatelné a dohledatelné," varuje Kočalka.

Vyžádejte si od obchodníka investiční doporučení. Pokud si tuto listinu nevyžádáte, nevědomky tak zbavujete obchodníka odpovědnosti za vaši investici.

Pozor na nadměrné obchodování. Kontrolujte své investice a sledujte dění na svém účtu a počty transakcí. Zároveň si ověřujte tvrzení makléře o výši zisků a ztrát.

A nakonec - nechte si poradit od nezávislých poradců. Nemuseli jste narazit na nejlepšího obchodníka v oboru. Nezávislí experti mohou ohodnotit, jak obchodník s vašimi investicemi nakládá.

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama