reklama

Vkusně upravené i na psychickém dně. Jak vypadá síla českých žen? To odkrývá výstava

Jsou křehké i silné zároveň. Dokážou se vypravit z domu vkusně načesané, ale i klesnout na psychické dno. Kdyby se dala síla žen zobrazit, jak by vypadala? Nad tím se bude zamýšlet opavská výstava 30+, kterou od 3. září bude prezentovat Institut tvůrčí fotografie.

Prohlédnout grafiku
Foto: Roman Vondrouš

Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity si výstavou, která bude trvat od 3. září do 24. října, připomene třicáté výročí od svého založení. Letošním hlavním tématem je Síla ženy.

Jedno podlaží se bude věnovat tvorbě výhradně studentek a absolventek. Ženy jsou ale ještě zastoupeny i v dalších částech výstavy. "Ty ukážou mimo jiné i velmi osobní témata, která se dříve ve fotografii objevovala zřídka. Zachycují život vlastní rodiny či blízkých přátel a ukazují, kam se fotografie za ta léta posunula," popisuje Vladimír Birgus, sám vynikající fotograf, kurátor a propagátor české tvorby v zahraničí, který společně s Ondřejem Durczakem a Michałem Szalastem výstavu sestavil.

Více než 500 fotografií bude k vidění na několika místech po Opavě. "Fotografie budou vystavené ve třech podlažích Domu umění, část pak v sousedním kostele sv. Václava, v Základní umělecké škole a v galerii KUPE v Opavě," vysvětluje dlouholetý vedoucí institutu Vladimír Birgus. 

Silné zastoupení žen ve fotografii není podle Birguse ničím novým. "Na žádné z desítek výstav, které jsme dosud pořádali, jsme nepočítali, kolik se jí účastní mužů a kolik žen. Ale mnohokrát se stalo, že žen bylo více. Řada z nich patří k našim současným studentkám i k nejvýraznějším absolventkám," dodává Birgus. 

Mezi vystavujícími je například i autorka známých autoportrétů Dita Pepe. Nebo jedna z nejoriginálnějších reklamních fotografek Bára Prášilová. "Úspěšný loňský rok měla Bára Reichová, která za svůj cyklus o improvizovaných trénincích našich olympioniků v době pandemie získala mnoho mezinárodních cen," dodává kurátor výstavy s názvem 30+. 

Expozice bude na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě k vidění od 3. září do 24. října, poté v různých modifikacích zavítá do Zabrze, Budapešti, Opole, Katovic, Drážďan, Lodže a dalších měst.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama