reklama

Jak vybrat povlečení podle rozměrů a materiálu?

V posteli trávíme až třetinu svého života, takže bychom si měli dopřát co nejpohodlnější prostředí ke spánku. Abychom se do pelechu těšili a zároveň se v něm slastně probouzeli, měli bychom si vybrat správnou velikost a materiál povlečení. Poradíme vám, jak na to!

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Foto: komerční článek

Rozměry polštáře a přikrývky by měly odpovídat velikosti ložního povlečení. Než vyrazíte do obchodu nebo objednáte povlečení na e-shopu, pořádně si změřte velikost přikrývek a polštářů. Povlečení na peřinu může být klidně o 5 centimetrů větší, aby se vám snadněji vyměňovalo.

Jaké jsou nejčastější rozměry povlečení?

Nejběžnější velikost povlaku na polštář je 70×90 cm. U povlečení na přikrývku je to pak 90×200, 90×220 nebo 200×220 cm. Ložní povlečení se většinou prodává jako jedna sada, kde je jak povlak na polštář, tak i povlak na přikrývku.

Pokud tedy spíte na polštáři o jiné velikosti nebo máte třeba anatomický zdravotní polštář, pravděpodobně povlak z balíčku nevyužijete. Můžete si ho ale nechat třeba přešít nebo ušít na míru.

Pozor si dejte také při nákupu ložního prádla do dětských postýlek. V nabídce obchodů je totiž k dispozici poměrně velké množství rozměrů. Polštářek má nejčastěji velikost 40×60 nebo 50×70 cm. Rozměry peřinek pak nejčastěji najdeme tyto: 90×120, 90×130, 90×140 nebo 100×135 cm.

Jak vybrat materiál povlečení?

Volba materiálu ložního prádla je pro pohodlný a spokojený odpočinek zásadní. Jak si ale z té nepřeberné nabídky vybrat? Roli zde hraje spousta faktorů. Je povlečení určeno pro dospělé, nebo pro děti? Budeme ho používat v létě, nebo v zimě? Co citlivost pokožky (přírodní vs. umělá vlákna)? A bude se nám chtít povlečení žehlit?

Bavlněné povlečení - nestárnoucí klasika

Stále nejpopulárnější materiál, který je stálicí díky své měkkosti, prodyšnosti, savosti a snadné údržbě. Jelikož je dobře barvitelný, vyrábí se bavlněné povlečení v mnoha designových variacích. Navíc je i cenově dostupné. Nevýhodou je jeho mačkavost, a tedy nutnost ho žehlit.

Prémiovou variantou je tzv. bavlna de luxe. Povlečení vyrobené z tohoto materiálu má vyšší gramáž a speciální úpravu vláken, díky které déle vydrží a je na dotyk jemnější.

Krepové povlečení - láska nebo nenávist?

Tento materiál někteří zbožňují a jiní ho nemůžou ani cítit. Řeč je o krepovém povlečení, které je také vyrobeno z bavlny, ale je charakteristické speciální úpravou, tzv. zvrásněním, kdy se střídají zvlněné pruhy s rovnými. Hlavní předností tohoto materiálu je, že se nemusí žehlit. Zároveň je díky bavlně měkké, pružné, savé a prodyšné.

Saténové povlečení - známka luxusu

Pokud si potrpíte na život na vysoké noze, pak zřejmě sáhnete po saténovém povlečení. Vyrábí se z bavlněného saténu s různými gramážemi. Tento luxusní materiál je velmi odolný, ale zároveň měkký a příjemný na dotyk. Počítat však musíte s vyšší cenou. Za své peníze získáte dlouhou životnost a také odpadá nutnost žehlit.

Pozor na podezřele levné "saténové" povlečení, které je vyrobeno z polyesteru. Ten se narozdíl od saténu trhá, žmolkuje a studí na kůži.

Flanelové povlečení - zahřeje na těle i duši

Za chladných nocí se budete chtít v posteli hezky zachumlat s dobrou knihou. Žádný materiál vás přitom nezahřeje víc, než flanel. Ten se vyrábí z hustě tkané bavlny z vyšší gramáží. Díky speciálnímu česání je flanelové povlečení extra měkoučké.

Lněné povlečení - pro citlivou kůži

Len je čistě přírodní antibakteriální materiál, který snadno odolává plísním. Čím častěji se pere, tím je měkčí a příjemnější na dotyk. Díky své struktuře nepřitahuje prach, je vzdušný a skvěle odvádí vlhkost. Tyto vlastnosti z něj dělají ideální volbu pro alergiky.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama