reklama

Jak správně pečovat o zásnubní prsten

Právě jste řekla ANO. Dokonale šťastná, snad i se slzou dojetí v oku, si navlékáte krásný, zářivý prstýnek. Tuto chvíli si navždy uchováte v paměti jako jednu z těch, která zkrátka neměla chybu. Jak se ale postarat o to, aby si i váš nový poklad zachoval svou krásu a jeho lesk nikdy nepohasl?

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Foto: komerční článek

Zásnubní prstýnek vás bude provázet procesem svatebních příprav a pak i celým manželstvím. Navíc půjde pravděpodobně o váš nejdražší šperk. Cena tradičního zlatého prstenu s jedním briliantem se pohybuje kolem deseti až dvaceti tisíc korun. Za luxusnější a zdobnější prstýnky s více diamanty zaplatí váš budoucí manžel i několikanásobně více. Vyplatí se proto dobře o tento šperk pečovat, aby vám zůstal stále krásný a zářivě lesklý a neztratil nic ze svého kouzla.

První krok: prsten musí správně sedět

Než se vůbec dostaneme k péči o prsten, je potřeba se postarat o to, aby měl správnou velikost. To může být poměrně náročné, zvlášť pokud ho muž kupuje jako překvapení. Pokud se stane, že vám prstýnek nesedí, určitě si velikost nechte upravit. Nesprávná velikost totiž zvyšuje riziko poškození kamene či ztráty šperku.

V pražském zlatnictví KLENOTA vám s určením správné velikosti prstenu rádi pomohou. Pokud by i přesto nesedl, první úprava velikosti do 60 dní je zcela zdarma.

Pravidelná profesionální péče

Tak jako chodíte na preventivní prohlídky k lékaři a vozíte auto do servisu, měli byste pravidelnou kontrolu dopřát i svým šperkům. Zhruba jednou za rok proto zaneste zásnubní prsten ke svému klenotníkovi. Ten se ujistí, že je šperk v pořádku a kámen pevně drží, v případě potřeby může prstýnek také odborně vyčistit a vyleštit.

Pokud máte prsten z čistě bílého zlata, jde ve skutečnosti o sloučeninu několika kovů potaženou vrstvou rhodia. Tato vrstvička se může časem ošoupat. Při návštěvě klenotníka tedy můžete vyřešit opakované porhodiování prstenu.

Jak pečovat o diamanty doma

Diamanty a zlato nás přitahují svým výjimečným leskem a třpytivými odlesky, které vyzařují do všech stran. Navíc jde o vysoce kvalitní materiály, kterým stačí minimální péče. Ani ony ale nejsou nezničitelné. Každodenní styk s prachem, nečistotami a kosmetickými přípravky je mohou o jejich jiskru připravit. Pokud se vám zdá, že váš zásnubní prstýnek už se neblýská tak jako dřív, můžete ho jednoduše vyčistit i doma.

Prsten dejte do šálku s teplou mýdlovou vodou a nechte 1 až 2 hodiny namočený. Pak diamant opatrně vyčistěte extra měkkým zubním kartáčkem (doporučujeme dětský), opláchněte a osušte jemným hadříkem. Hotovo. Toto čištění provádějte přibližně jednou za měsíc nebo dle potřeby.

A jak jinak se ještě dá čistit zlato? Někdo radí namočit šperk přes noc do světlého piva a ráno osušit a opatrně vyleštit jemným hadříkem. Další recept na domácí čištění doporučuje nasypat na vlhký bavlněný hadřík trochu prášku do pečiva a opatrně jím šperk otřít.

Kdy je lepší prsten na chvíli sundat

Zásnubní prsteny se navrhují a vyrábějí tak, aby se daly nosit každý den. Noste ten svůj bez obav do práce a na ruce ho nechávejte během většiny běžných každodenních úkonů. S prstýnkem můžete klidně i spát. Existují ale činnosti, při kterých je lepší ho sundat.

Obecně se dá říci, že je třeba chránit prsteny před ztrátou (např. při plavání), mechanickým poškozením (kontaktní sporty, zahradničení, stěhování těžkých předmětů apod.) a znečištěním či přímo chemickým poškozením (vaření, manipulace s kosmetikou nebo agresivními látkami atd.).

Kromě mytí nádobí nebo úklidu s použitím chemikálií se doporučuje sundávat prsteny i při mytí rukou, zejména pokud si ruce následně mažete. Častý styk s vodou, mýdlem a krémy může váš zásnubní prstýnek zašpinit, hrozí také poškrábání. Odkládejte ale prsteny tak, abyste je měli na očích a nezapomněli na ně - zejména na veřejných toaletách. Rovněž je dobré prsteny odložit před cvičením. Pot totiž drahým kamenům ani kovům nedělá dobře.

Kde a jak zásnubní prsten skladovat

Na krátkodobé odložení šperku doporučujeme pořídit elegantní mističku nebo stojan na prstýnky. Postavte je na místo, kde nehrozí jejich překlopení nebo spadnutí. Pokud máte šperků více, jistě užijete i kvalitní a dostatečně velkou šperkovnici. Měla by mít oddělené přihrádky, do kterých se dají šperky jednotlivě uložit. Šperky s diamanty můžete zabalit i do měkkého hedvábného papíru. Vzájemný dotyk není pro šperky dobrý, hrozí jejich poškrábání.

Pokud se budete řídit těmito jednoduchými radami, váš zásnubní prsten vám jistě bude dělat radost desítky let!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama