reklama
 

Jak mít dokonalé dítě? Buďte nedokonalou matkou

Hýčkat, ale ne moc. Rozvíjet, ale nepřetěžovat. Být tolerantní, ale aby nám nepřerostlo přes hlavu. Podávat zdravé jídlo, ale nechovat se jako bio fanatik. Opravdu musíte být dokonalou matkou? Ne vždy je to totiž pro vaše dítě to nejlepší.

Foto: iStock

Jak být tou nejlepší mámou pro toho našeho drobečka  je velkým tématem součastnosti. Řešíme všechno od výběru vhodných vitaminů na podporu zdraví po volbu kroužku či způsob, jak s dítětem mluvit.

Chceme přece, aby dítko nevysedávalo pořád u internetu, nepropadlo špatné partě, dobře se učilo, pomáhalo doma a nebylo drzé. Můžeme si napsat celý seznam požadavků, co po sobě a ratolestech chceme. Být matkou je dnes mnohem těžší než kdy předtím. Dřív se totiž předchozí generace snažily, aby jejich potomci hlavně přežili. Aby měli co jíst a pevné boty na zimu, do kterých nepoteče. Mít řemeslo se hodilo, být vzdělání byl přepych.

Protichůdné informace

Naše životy i vztahy se od toho, co prožívali naši rodiče a prarodiče výrazně liší. Také proto tolik neprahneme po jejich radách ohledně výchovy. Zeptejte se žen okolo padesátky, zda nechávaly svoje miminka vyplakat, aby nebyla příliš rozmazlená. Většina odpoví kladně. Proto dnešní babičky mohou radit svým dcerám, které se právě staly matkami, jen těžko. O radu tedy prosíme vyhledávače na internetu, ale tam najdeme tolik doporučení, co se vzájemně vylučují, že jsme ve finále ještě zmatenější.

Agrese na fórech pro matky

České portály, kde si vesměs ženy na mateřské dopisují ohledně svých zkušeností, jsou vyhlášené i mezi lidmi, co rodinu nemají. Často jsou totiž zdrojem posměchu i podivu, na kolik jsou zdejší diskutující agresivní. Pokud neděláte to, co ostatní, platíte tady za vyvrhela. Klasická věta pro unavenou novopečenou rodičku zní: "Tak proč sis toho mimíse pořizovala, když s ním ani nechceš být?".

Spokojená matka není klišé

Možná jste právě zaznamenali diskuzi o zrušení povinnosti školek přijímat do své péče dvouleté děti. Zastánci argumentují tím, že dítě patří k matce. Dodáváme, že k té spokojené, protože v přítomnosti unaveného, frustrovaného člověka je náročné být pro dospělého, natož pro zranitelné, neustálé péči dožadující se dítě. Každou z nás dělá spokojenou něco jiného. Na standardy, že musíte vše zvládat sama, ale zapomeňte. Kdo nám vtloukl do hlavy, že máte mít uklizeno, uvařeno, být milá a užívat si úlohu tak náročnou, jako je mateřství, nonstop? Matka je emocionálním srdcem rodiny, proto by se měli její ostatní členové snažit vyjít jí vstříc. A pomoci realizovat to, po čem touží.

Nereálná očekávání

Být dokonalá je cestou do pekla. Za to, že budete perfektní, vás nikdo nebude mít radši. A už vůbec ne vaše dítě. To ocení, když se uvolníte a budete s ním prožívat teď a tady. Nezáleží na tom, zda má vyžehlený obleček z bio bavlny, ale jak se s vámi cítí. Zastavte se, uvolněte se. Nemusíte dělat žádný náročný program, můžete spolu jít jen na procházku, která vede cestou na nákup. Právě při takových obyčejných věcech vzniká důležitá vazba.

Přiznat chybu

Být rodičem znamená rozhodovat dost dlouhou dobu za život někoho jiného. Tenhle nevděčný úkol taky znamená, že si navykneme na vzorec myšlení, že to přece víme ze všeho nejlépe. Ale není to pravda, i máma a táta se mohou mýlit, a to dokonce často. Nebojte se svému dítěti omluvit. A místo dokonalosti buďte dobří právě tak akorát.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama